17 marca 2023

Dlaczego ludzie postepują tak, a nie inaczej? Nowe wydanie książki: „Style charakteru” Stephena Johnsona

Dzisiaj dobra wiadomość, szczególnie dla terapeutów, bowiem po latach zostało wznowione wydanie książki Stephena Johnsona „Style charakteru” (aktualne I wydanie z Wydawnictwa Zysk i S-ka, 2022).

Mam wrażenie, że jest to w pewien sposób odtrutka na ostatnio modne podejście pop-psychologiczne do osobowości człowieka i jej zaburzeń. Czyli mamy tu autorską typologię charakterologiczno-rozwojową, z wyraźną inspiracją podejściem psychoanalitycznym. Lektura będzie dla Was idealna, szczególnie jeśli chcecie poznać:

  • zagadnienia związane z problematyką przywiązania i więzi, które mają wpływ na problem schizoidalny oraz oralny,
  • charakterologiczne zagadnienia rozwoju „self” podczas kształtowania się charakteru symbiotycznego, narcystycznego oraz masochistycznego,
  • a także problem histrioniczny oraz przypadek obsesyjno-kompulsywny.

Autor prowadzi nas przez możliwe źródła kształtowania się danego charakteru, poprzez ekspresję danych cech w dorosłości aż po interwencje poznawczo-emocjonalno-behawioralne w celu „uzdrawiania” niezdrowych zachowań i wzorców funkcjonowania.
Nie jest to jednak lektura dla każdego, szczególnie dla czytelników, którzy nie mieli styczności z podejściem i językiem psychoanalizy, bo wtedy będzie po prostu niestrawna i odrzucająca. Dla pozostałych polecam jako obowiązkową pozycję w kształceniu psychoterapeutycznym i psychiatrycznym.

Ja już mam swoją nową wersję na półce, a Ty?


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *