Gra psychologiczna „Od Podszewki”
PODRÓŻ DO WNĘTRZA… ODWAŻ SIĘ POZNAĆ SIEBIE I POWIEDZ TO INNYM
W twoje ręce trafia gra psychologiczna „Od podszewki”, której celem jest samopoznanie, zidentyfikowanie zarówno swoich zasobów, jak i słabszych stron oraz próba konfrontacji z niewygodnymi faktami, które dotyczą nas samych. Składa się ona z pytań oraz zadań, które wykorzystuje się w gabinetach psychoterapii, przy pracy z osobami, które chcą zidentyfikować swoje trudności oraz nazwać zasoby, którymi dysponują, a także chcą się nauczyć czegoś o sobie oraz jak zdrowo radzić sobie w niewygodnych sytuacjach, nie korzystając z niefunkcjonalnych mechanizmów obronnych. Bądź odważny, nie poddawaj się, nawet jeśli któreś z pytań okaże się niewygodne do odpowiedzi. Pamiętaj, że im będziesz bardziej szczery i prawdomówny, tym skuteczniej i szybciej dotrzesz do celu.
Liczba graczy: od 1, do „ile tylko dusza zapragnie” – możesz grać sam ze sobą, ale trudność wzrasta wraz ze wzrostem liczby graczy, bo odsłanianie siebie, w tym dzielenie się z innymi swoimi największymi trudnościami, tajemnicami, a nawet wstydliwymi faktami, wymaga nie lada odwagi.
Wiek graczy: od wieku gotowości na konfrontację z niewygodnymi faktami, do momentu, kiedy czujemy się na siłach podjąć wyzwanie, aby odsłonić długo skrywane tajemnice.
Czas rozgrywki: ograniczenia w tym przypadku są tylko w twojej głowie. Pamiętaj, że gra może spełniać różne funkcje, ale nie graj w nią dalej, jeśli czujesz się przytłoczony lub przymuszony. W każdym momencie masz prawo przerwać grę, zawiesić ją i wznowić, gdy będziesz na to gotowy.
Mechanika gry: gra składa się z kart o zróżnicowanej treści i poziomie trudności. W każdej turze, poruszając się zgodnie z ruchem wskazówek zegara, każdy kolejny gracz ciągnie jedną kartę ze stosu, czyta na głos treść karty i odpowiada na zawarte na niej pytanie lub wypełnia powierzone mu zadanie. Pamiętaj, że w ciągu całej gry możesz zrezygnować z udzielenia odpowiedzi na 2 dowolne pytania lub odmówić wypełnienia dwóch zadań, ale zastanów się przynajmniej dlaczego nie chcesz tego zrobić. Jeśli zdecydujemy się grać w liczniejszym gronie, to wypowiedziane na głos odpowiedzi, coraz bardziej zbliżą Was do siebie i pozwolą lepiej poznać siebie nawzajem. Jeśli gracie nie pierwszy raz i trafiacie na karty, na które niedawno odpowiadaliście, to możecie je wymienić, nie uszczuplając przy tym puli 2 możliwych opuszczeń. Niech karty wrócą do głównego stosu i inni mają możliwość odpowiedzenia na zawarte na nich pytania.
Zacznij rozgrywkę (rozgrzewkę) od samodzielnej podróży w głąb siebie, a skończ na wieloosobowej eskapadzie.To zaczynajmy tę wspólną podróż…
UWAGA!
Pamiętaj, że poniższa gra nie zastąpi psychoterapii ani profesjonalnego wsparcia specjalistów od zdrowia psychicznego. Jej głównym zadaniem jest zachęta do lepszego poznania siebie w domowych warunkach. Być może będzie to pierwszy krok ku profesjonalnej psychoterapii, albo uznanie, że ten typ aktywności nie jest właśnie dla Ciebie. Celem gry nie jest uzyskanie profesjonalnej diagnozy, którą może stworzyć jedynie specjalista, przy osobistym kontakcie z osobą zainteresowaną.