20 marca 2024

Zbuduj „Życie, którego pragniesz” – recenzja książki

Znajdź swoją receptę na szczęście

20. marca, jak co roku obchodzimy Światowy Dzień Szczęścia i pewnie każdy z nas chciałby poznać receptę na jego osiągnięcie, a najlepiej taką, która jest łatwa i przyjemna do wdrożenia. Jak to w życiu bywa nie ma jednak drogi na skróty, co chcą nam uświadomić autorzy – Arthur Brooks i Oprah Winfrey w książce „Życie, którego pragniesz. Sztuka i nauka sięgania po szczęście” (Wydawnictwo Znak, 2024).

Uznani autorzy, receptą na sukces marketingowy

Moją ulubioną częścią tej pozycji są fragmenty autorstwa Arthura Brooksa, który jest profesorem Uniwersytetu Harvarda, gdzie wykłada zajęcia na temat szczęścia. Chociaż w swoich słowach odnosi się do licznych badań, to zupełnie nie było przeszkodą w odbiorze merytorycznych wartości, którymi się z nami dzieli, a dodatkowo robi to z przyjemną lekkością pióra. Natomiast jeśli chodzi o Oprah Winfrey, to mimo iż nie trzeba jej nikomu przedstawiać, dla mnie (to bardzo subiektywne) jej udział w tym projekcie nie jest konieczny, chociaż rozumiem jej potencjał marketingowy. Jestem przekonana, że wiele osób sięgnie po tę książkę właśnie dla niej, przy czym może się przy tym zdziwić i czuć niedosyt, bo raczej są to luźne, krótkie przemyślenia i komentarze, dla mnie nawet w niektórych miejscach mało przekonujące.

Pokaż, co masz w środku

Wracając do zawartości, to Brooks wyjaśnia nam, m.in. dlaczego szczęście idzie w parze z nieszczęściem, a także dlaczego warto porzucić empatię na rzecz współczucia. Możemy również wykonać krótki test i sprawdzić, jak poziomy negatywnego i pozytywnego afektu kształtują w nas Cheerleadera, Szalonego Naukowca, Sędziego, czy Poetę. Zostaje to okraszone analizą istotnych elementów pracy, rodziny, przyjaźni, wiary i zarządzania emocjami, a wszystko po to, aby znaleźć receptę na szczęśliwe, czyli radosne, satysfakcjonujące i celowe życie.

Spis treści może wiele Wam nie powie, ale może kogoś zachęci do sprawdzenia zawartości:
____
Kilka słów od Oprah
Kilka słów od Arthura
Wprowadzenie: Tajemnica Albiny
Szczęście nie jest celem, brak szczęścia nie jest wrogiem
ZARZĄDZANIE EMOCJAMI
2. Potęga metapoznania
3. Wybierz lepsze emocje
4. Mniej skupiaj się na sobie!
JAK BUDOWAĆ TO, CO WAŻNE
Kilka słów od Oprah
5. Twoja niedoskonała rodzina
6. Prawdziwa, głęboka przyjaźń
7. „Praca to miłość, która widzialny przybiera kształt”
8. Znajdź swoją łaskę
Kilka słów od Oprah
Podsumowanie: Teraz Ty będziesz nauczycielem
Podziękowania
Przypisy
___

Nie wiem, czy jeszcze wrócę do tej książki (mam ją w wersji papierowej i audio), ale na pewno miło mi było słuchać Pana Brooksa na spacerach z Zojką. Myślę, że był tu potencjał na jeden z lepszych poradników psychologicznych tego roku, chociaż szczerze nie został wg mnie w pełni wykorzystany.

A Ty, znasz tę książkę i chciałbyś (-abyś) podzielić się swoimi przemyśleniami?


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *