Problemy dotyczące odżywiania się są jednym z częstszych tematów, jakie Pacjenci wnoszą w gabinecie. Zatrważające są w tym wszystkim statystyki, które pokazują, że problem ten dotyczy coraz to młodszej grupy osób, nawet 5-6 latków. Mimo że pracuję wyłącznie z dorosłymi i oni opowiadają już o tym w dorosły sposób, to zawsze musimy się przy tych tematach zatrzymać i się nimi zaopiekować, tzn. przyglądnąć się skąd przychodzą, kiedy się pojawiły i dlaczego, jaką funkcję spełniały w funkcjonowaniu najczęściej bardzo młodej osoby, co aktualnie „robią” itd. Jestem bowiem na stanowisku, że te zdarzenia na zawsze uwrażliwiają osobę i nawet jeśli już dobrze sobie radzi, odzyskała zdrowie, to ta „blizna” w każdym momencie może się otworzyć, więc warto rozumieć, co się dzieje i jak sobie z tym radzić.
Pomocna dłoń od Joanny Buraczek
Książka „Zaburzenia odżywiania. Dlaczego i po co się pojawiają oraz jak możemy pomóc” autorstwa Joanny Buraczek (Wydawnictwo Mamania, 2025) to wartościowy przewodnik, który w przystępny sposób, bez zadęcia i żargonu naukowego, omawia złożoną problematykę zaburzeń odżywiania. Autorka, z uważnością i troską, czerpiąc zarówno z wiedzy teoretycznej, jak i osobistych doświadczeń, pokazuje, że problematyka anoreksji, bulimii i innych form zaburzeń odżywiania nie jest jedynie kwestią estetyki czy mody, ale często dotyka sfery psycho-społecznej i co najważniejsze, nie dotyczy, jak często stereotypowo zakładamy, tylko dziewczynek, ale również chłopców.
W książce poznajemy nie tylko historię choroby samej autorki, ale też perspektywę innych osób chorujących, jak i ich bliskich, jak również osób udzielających wsparcia.
Przystępność i praktyczność
Asia Buraczek pisze językiem zrozumiałym nie tylko dla specjalistów, ale przede wszystkim dla rodziców i bliskich osób dotkniętych problemem. Autorka wyjaśnia, jak rozpoznać pierwsze symptomy zaburzeń, co umożliwia szybką interwencję i pomoc. Dzięki licznym przykładom, ćwiczeniom i zadaniom, czytelnik zyskuje praktyczne narzędzia, które pomagają w codziennej pracy z osobami cierpiącymi na zaburzenia odżywiania.
Spoglądamy pod powierzchnię
Jeśli chcemy coś zrozumieć, domknąć coś poznawczo, to często zadajemy sobie pytanie, „dlaczego?”. Joanna Buraczek proponuje dodatkowe pytanie „po co?”. Wg mnie jest to kluczowe, jeśli chcemy zejść pod powierzchnię i dowiedzieć się więcej niż widać na pierwszy rzut oka. W moim gabinecie przybiera jeszcze często formę: „jaką funkcję pełni?”/ „co robi?”. Książka nie ogranicza się więc jedynie do symptomów i metod leczenia. Autorka zagłębia się w genezę problemu, wskazując na wpływ mediów społecznościowych, presji społecznej oraz kulturowych kanonów piękna. Takie podejście pozwala zrozumieć, dlaczego zaburzenia odżywiania stają się coraz powszechniejsze wśród młodzieży oraz jakie mechanizmy psychologiczne, społeczne, kulturowe leżą u ich podstawy.
Wsparcie dla wszystkich
Dużą wartością publikacji jest fakt, że adresowana jest nie tylko do osób bezpośrednio borykających się z problemem, ale także do ich rodzin, najbliższych i przyjaciół. Książka pomaga zrozumieć, jak ważne jest budowanie otwartego dialogu oraz jak rodzice i bliscy mogą stać się wsparciem na drodze do wyzdrowienia. Pozwala również zrozumieć, dlaczego w ich systemie rodzinnym, czy otoczeniu, zagościły i rozgościły się zaburzenia odżywiania.
Otulenie na koniec
Na końcu książki czytelnik znajdzie małą wisienkę na torcie, czyli m.in. wzmacniające ćwiczenia, które zatrzymują uwagę na budowaniu poczucia własnej wartości, tak istotnego fenomenu przy problematyce związanej z jedzeniem i nieprawidłowym stosunkiem do niego.
„Zaburzenia odżywiania” to poradnik, chociaż niewielki, ale pięknie wydany, który łączy w sobie teoretyczną wiedzę z praktycznymi wskazówkami. Przystępny język, liczne przykłady oraz głęboka analiza przyczyn zaburzeń czynią z tej książki lekturę wartą polecenia dla każdego, kto chce lepiej zrozumieć i pomóc w walce z tym trudnym problemem.
Jeśli poszukujesz otulenia i wzmocnienia, w tak trudnym temacie jak zmaganie się z zaburzeniami odżywiania, to książka Joanny jest strzałem w 10.
____
Wpis w ramach współpracy recenzenckiej z Wydawnictwem Mamania.
Dodaj komentarz