28 września 2015

Sukces małżeństwa w 5. punktach

Bez wątpienia prawie każdy z nas chciałby poznać receptę na szczęśliwe życie, czy to dotyczące sukcesu zawodowego, czy relacji interpersonalnych. Jedną z nich odkrywa przed nami w swojej książce profesor Karl Pillemer (30 Lessons for Loving: Advice from the Wisest Americans on Love, Relationships, and Marriage), który postawił sobie za zadanie, aby znaleźć czynniki odpowiedzialne za szczęście w małżeństwie. Po przebadaniu 700 osób, których łączny staż małżeński wyniósł 40 000 lat!, profesor wyodrębnił 5 czynników, które są kluczem do szczęśliwego małżeństwa.

Badane osoby miały za zadanie odpowiedzieć, m.in. na takie pytania jak: sposób na znalezienie odpowiedniego partnera, konstruktywne metody na przejście przez momenty kryzysu, czy podać inne porady na temat miłości i małżeństwa.

Profesor Pillemer wybrał drogę bazującą na „mądrości tłumu”, bowiem zebrał informacje na temat miłości i małżeństwa od bardzo dużej i zróżnicowanej grupy badanych, którzy różnili się także stażem wspólnego życia, przez co uzyskał rzetelne wyniki według naukowych standardów.

Autor badania wyodrębnił 5 lekcji, które należy odrobić, aby stworzyć szczęśliwy związek:

Komunikuj się odpowiednio

Osoby z najdłuższym stażem małżeńskim uważają ten czynnik za kluczowy. Wierzą oni, że większość problemów małżeńskich da się rozwiązać poprzez otwartą komunikację. Zasada ta działa też w drugą stronę, bowiem osoby, których małżeństwa nie przetrwały, obwiniają za to właśnie brak komunikacji.

Dobrze poznaj partnera przed ślubem

Wiele osób z długoletnim małżeńskim stażem wzięło ślub w bardzo młodym wieku, ale mimo tego faktu, polecają zupełne przeciwieństwo i polecają młodym, aby czekali ze ślubem do momentu, gdy dobrze poznają partnera i będą mieli wiele wspólnych doświadczeń. Ważną częścią tej rady jest ostre w słowach przesłanie: „Nigdy nie spodziewaj się, że ślub jest w stanie zmienić twojego partnera.”

Traktuj małżeństwo jako coś nierozerwalnego i trwającego całe życie

Według profesora Pillemera bardziej opłaca się postrzegać małżeństwo nie jako dobrowolną współpracę, która trwa dopóki jest pasja między partnerami, ale jako głębokie zaangażowanie, które należy zachować nawet jeśli dopadają nas krótkoterminowe kryzysy. Dzięki temu, że przetrwamy najgorsze chwile wspólnie i znajdziemy sposób ich rozwiązywania, możemy uznać to jako coś nagradzającego i sprzyjającemu małżeństwu w dłuższej perspektywie.

Naucz się działać jako drużyna

Długoletni małżonkowie upatrują swój sukces w zasadach, które obowiązują także w zespołowych działaniach, charakterystycznych dla sportu, pracy czy wojska. Chodzi o to, żeby wszelkie trudności , choroby, czy wypadki, pokonywać razem, a nie zostawiać partnera, aby dokonał tego sam.

Wybierz partnera, który będzie podobny do ciebie

Bez wątpienia są chwile, gdy małżeństwo jest trudne dla każdej ze stron. Ci którzy już wiele lat przeżyli wspólnie, uważają, że jest to o wiele łatwiejsze z kimś, kto podziela twoje zainteresowania i upodobania, a także wiarę.

Jak się okazało największa spójność powinna występować przy takich kwestiach spornych jak wychowywanie dzieci, wydawanie pieniędzy oraz religia.

A jak wy radzicie sobie w waszych związkach? Spełniacie 5 lekcji profesora Pillemera, może któryś z punktów uważacie za najważniejszy, albo macie własne recepty na szczęśliwy związek?
Podzielcie się z innymi, jaki jest wasz sposób na szczęście w małżeństwie.


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *