10 kwietnia 2023

Sprawdź, czy nie cierpisz na anuptafobię?

W gabinecie często słyszę od młodych, atrakcyjnych kobiet (nawet takich, co ledwo skończyły 20 lat), że jednym z ich największych strachów jest pozostanie singielką i przekonanie, że gdy zakończą dotychczasowy, niesatysfakcjonujący związek, to nikogo innego nie znajdą. Pozostają więc w tym co jest, nawet jeśli jest to dla nich złe. Inne, gdy mimo starań, nie udaje im się stworzyć relacji, traktują to jak samospełniającą się przepowiednię i tym bardziej utwierdzają się w przekonaniu, że tak już będzie zawsze.

Taki irracjonalny strach (nikt nie jest w stanie przewidzieć przyszłości) przed pozostaniem singlem, brakiem romantycznego związku oraz zestarzeniem się w samotności nazywamy ANUPTAFOBIĄ.

Osoby cierpiące na tę przypadłość mogą odczuwać bardzo intensywny niepokój w wyniku strachu przed samotnością. Paradoksalnie ich lęk może być tak poważny, że ​​prawie nigdy nie są samotni, bo ciągle poszukują lub wchodzą w relacje, także te niezdrowe, byle tylko nie być samemu.

Do powszechnych objawów anuptafobii należą poniższe przykłady:

  • Odczuwasz intensywny niepokój, gdy nie jesteś w romantycznym związku.
  • Czujesz niepokój na myśl o byciu wiecznym singlem.
  • Możesz szybko przechodzić z jednego związku do drugiego, nie będąc jeszcze singlem.
  • Uciekasz się do desperackich środków i nawiązujesz romantyczne relacje z ludźmi, z którymi naprawdę nie chcesz być, tylko po to, by wypełnić pustkę, którą masz w sobie.
  • Masz trudność z radzeniem sobie z silnymi emocjami.
  • Towarzyszy Ci niska samoocena i wysoki samokrytycyzm.

 

 

Jeśli opisana fobia to twoje drugie imię, postaraj się znaleźć odpowiedź, skąd u Ciebie tak silne pragnienie (nawet zależnościowe), aby być z kimś w relacji romantycznej. Należy wziąć pod uwagę zarówno czynniki genetyczne (występowanie zaburzeń lękowych i fobii w rodzinie), jak i indywidualną historię życia i przekazy idące z systemu rodzinnego (np. przekonanie kluczowe: „nikt nigdy Cię nie pokocha, za to jaki jesteś naprawdę”).

Może w poszukiwaniu tej odpowiedzi będzie potrzebna pomoc specjalisty – ale pamiętaj, że taka praca chociaż bolesna, może Cię uchronić przed wejściem w kolejny destrukcyjny związek.

Czy Tobie też zdarzyło się popełniać ten błąd poznawczy (widzenie przyszłości w czarnych barwach) i przewidywać, że już nigdy nikogo nie poznasz?


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *