28 sierpnia 2014

Rozpocznij walkę ze stresem już dziś

W dzisiejszym, szybko zmieniającym się świecie stres jest nieodłącznym towarzyszem praktycznie każdego z nas. Stres wywołuje u ludzi poczucie przytłoczenia i doprowadza niektórych do granic wytrzymałości. Według raportu APA z 2007 roku, jedna trzecia osób, która wzięła udział w sondażu regularnie doświadcza skrajnie wysokiego poziomu stresu. Ponadto jeden na pięciu ankietowanych przyznał, że odczuwa wysoki stres 15 i więcej dni w miesiącu. Niski i umiarkowany poziom stresu ma czasami wartość motywującą, szczególnie gdy zarządza się nim w „zdrowy” sposób, natomiast ekstremalnie wysoki poziom stresu odciska piętno na poziomie emocjonalnym i fizycznym danej osoby.

W konsekwencji złego radzenia sobie ze stresem ludzie odczuwają chroniczne zmęczenie, zapadają na choroby serca i otyłość. Z tego powodu ważne jest, aby nauczyć się jak rozpoznać wysoki poziom stresu i podjąć działania, które umożliwią prawidłowe poradzenie sobie z tą sytuacją. Kontrola stresu należy bowiem do zachowań wyuczonych i można go pokonać, zmieniając dotychczasowe niezdrowe reakcje i nawyki.

Poniżej znajdują się wskazówki, które mogą być wstępem do zaplanowania walki ze stresem,

Informacje te nie są jednak substytutem profesjonalnej opieki zdrowotnej, psychiatrycznej czy konsultacji psychologicznej. Osoby, które uważają, że powinny skorzystać z profesjonalnej opieki powinny skonsultować się z psychologiem lub innym licencjonowanym specjalistą zdrowia fizycznego/psychicznego.

6 kroków ku dobremu radzeniu sobie ze stresem:

  1. Zdiagnozuj swój „styl stresowania się” – każdy z nas doświadcza stresu inaczej, a więc spróbuj odpowiedzieć na następujące pytania: Skąd wiesz, że się stresujesz? Jakie są różnice w twoim zachowaniu i myślach w sytuacjach stresu i spokoju?
  2. Zidentyfikuj źródła stresu: Jakie wydarzenia lub sytuacje wywołują u Ciebie stresujące uczucia? Z czym są związane: z twoimi dziećmi, rodziną, zdrowiem, sytuacją finansową, pracą, relacjami czy może jeszcze czymś innym?
  3. Ze względu na różnice w doświadczaniu stresu przez różne osoby, zidentyfikuj swoje własne sygnały, które towarzyszą Ci w stresujących sytuacjach, mogą to być trudności z koncentracją lub podejmowaniem decyzji, gniew, rozdrażnienie, objawy fizyczne takie jaki: ból głowy, napięcie mięśni, brak energii.
  4. Sprawdź w jaki sposób do tej pory radziłeś sobie ze stresem. Ustal czy używasz zachowań niezdrowych, aby poradzić sobie z trudną sytuacją, takich jak: palenie tytoniu, picie alkoholu, objadanie się czy niedojadanie? Sprawdź, czy są to twoje rutynowe zachowania, czy specyficzne dla danego zdarzenia lub sytuacji. Czy twoje niezdrowe zachowanie jest wynikiem pośpiechu i przytłoczenia?
  5. Znajdź zdrowe sposoby walki ze stresem. Przemyśl takie zachowania jak medytacja, ćwiczenia fizyczne czy rozmowy z najbliższymi. Pamiętaj, że niezdrowe zachowania niestety rozwijają się i utrwalają w czasie i trudno je zmienić. Nie bierz na siebie zbyt wiele na raz. Skup się na rozwiązaniu jednego problemu, a nie wszystkich w tym samym czasie.
  6. Dbaj o siebie. Jedz rozsądnie, wysypiaj się, pij dużą ilość wody i angażuj się regularnie w aktywność fizyczną, szczególnie taką, która kojąco działa zarówno na ciało jak i umysł czyli joga, krótki spacer, siłownia czy gry zespołowe. Rób regularne przerwy w pracy i nie zapominaj o wakacjach. Bez względu na to, jak szybko życie mknie do przodu, miej czas dla siebie, nawet jeśli spożytkujesz go na proste rzeczy, jak czytanie książki czy słuchanie ulubionej muzyki.

Zadbaj o wsparcie. Zaakceptuj to jakie możesz otrzymać od znajomych i rodziny, pomoże Ci to sprostać wielu stresującym sytuacjom. Jeśli nadal będziesz czuć, że stres Tobą zawładnął, postaraj się skontaktować z psychologiem, który pomoże Ci lepiej radzić sobie w stresujących sytuacjach i zmienić niezdrowe zachowania.

Przypisy:

materiał źródłowy: http://www.apa.org/news/press/releases/2007/10/stress-tips.aspx


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *