24 lipca 2017

Recenzja książki „Coaching w sytuacji kryzysu” Dominiki Paradowskiej i Joanny Płuciennik

Zdobądź swój egzemplarz w konkursie!

Każdego z  nas w życiu nieraz dopadły kryzysy, mniejsze lub większe, rozwojowe czy chroniczne. Samo słowo kryzys może powodować ciarki na ciele, a co dopiero wygenerowanie od ręki sposobów na konstruktywne poradzenie sobie z trudnościami.

Pojęcie kryzysu, w różnej formie, od dawna zajmuje głowy psychologów i innych specjalistów. Pamiętajmy, że kryzys nie zawsze jest tak straszny „jak go malują”. Chociaż często nie wychodzimy z nich obronną ręką, to zawsze kończymy je bogatsi w bezcenne doświadczenie. Jeśli jednak nie macie już ochoty po omacku przechodzić przez kolejne trudne momenty, a nie zawsze macie szansę i ochotę na wizytę u przeszkolonego w temacie specjalisty, to możecie sięgnąć po samopomoc w postaci książki-przewodnika od Wydawnictwa Samo Sedno Edgard, pt. „Coaching w sytuacji kryzysu”.

Niech nie zmyli Was tytuł. Książka ma wiele mocnych stron, bowiem w dużej części bazuje na wiedzy z neurobiologii, psychologii kryzysu, a przede wszystkim jest bogata w ćwiczenia, które trochę przypominają te używane przez psychologów poznawczo-behawioralnych. Autorki – Dominika Paradowska i Joanna Płuciennik – wprowadzają czytelnika w genezę kryzysu oraz tłumaczą trzy możliwe formy profesjonalnej pomocy w takich trudnych chwilach, w tym zupełnie nowe podejście, jakim jest coaching kryzysowy.

Według mnie najważniejszą różnicą w proponowanych formach pomocy jest to, że coaching wykorzystuje zasoby danej osoby do walki z trudnościami, a mniej czasu poświęca przyczynom i genezie kryzysu, czym z racji wykonywanego zawodu psychologa, zajmuję się osobiście. Co także ma swoje zalety, bowiem osoba, która odkrywa trudną dla siebie wiedzę, a pozostawiona z nią sama sobie, mogłaby nie poradzić sobie z jej przyswojeniem i „przetrawieniem”, czemu służy pomoc psychologiczna.

Wracając do zawartości poradnika, czytelnik bogaty w wiedzę teoretyczną będzie mógł stworzyć własny dziennik z ćwiczeniami i zadaniami, które przybliżą go do poradzenia sobie z trudnościami. Pamiętajcie jednak o zasadzie, że nie wystarczy zapełnić kartki papieru mądrymi treściami, najważniejszym etapem zmiany jest wcielenie ich w realne życie i działanie. Uważny czytelnik będzie miał czas na przyglądnięcie się, z czym tak naprawdę walczy i co mu utrudnia drogę wyjścia z impasu. Gdzie w tym wszystkim są jego emocje i jak może je wykorzystać w dalszych etapach walki z kryzysem, na których w kreatywny sposób będzie generował liczne rozwiązania. Te z kolei, gdy uda nam się wcielić w życie, pozwolą na radzenie sobie z niejedną trudną sytuacją w przyszłości.

Książka nie jest jednak pozbawiona drobnych mankamentów. Nie wszystkim bowiem będzie odpowiadał dość charakterystyczny styl wypowiedzi, jakim jest książka napisana, a także rzucający się w oczy uważnemu czytelnikowi, błąd merytoryczny mówiący o „zmianie o 360 stopni”.

A teraz pora na konkurs!

Jesteśmy prawie na półmetku tegorocznych wakacji, ale jeśli jeszcze ktoś ma ochotę na wzbogacenie letniej biblioteczki o kolejną rozwojową pozycję, to właśnie ma ku temu ostatnią szansę. Zapraszam wszystkich chętnych do wzięcia udziału w konkursie, który polega na udzieleniu odpowiedzi na pytanie:

Dlaczego właśnie do mnie powinna trafić książka od wydawnictwa Samo Sedno: „Coaching w sytuacji kryzysu”?

A także opublikowanie jej w dowolnej formie (komentarza, zdjęcia, filmu) pod postem konkursowym na Facebooku lub tutaj, na stronie www.psychonomia.pl. Konkurs rozpoczyna się dnia 24 lipca 2017 roku i trwa do dnia 31 lipca 2017, do godz. 12:00.

Spośród wszystkich zgłoszeń uczestników Konkursu, którzy spełnią warunki Regulaminu, wybiorę dwóch laureatów, do których powędrują wspomniane nagrody książkowe.

REGULAMIN KONKURSU_Letnie czytanie z Psychonomią_Część IV

Życzę powodzenia

Wasza Psychonomia


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *