01 października 2018

Psychiatria oswojona, czyli rozmowa Ireny Stanisławskiej z doktorem Edwardem Krzemińskim w książce „Jak tu nie zwariować”

No i stało się. Napiłam się tytułowej herbatki u doktora psychiatry Edwarda Krzemińskiego, który podczas wywiadu z Ireną Stanisławską wprowadza czytelników w świat współczesnego Kopciuszka medycyny, czyli psychiatrii.

Wyjaśnia wszelkie niedopowiedzenia i obala mity na temat tej dziedziny medycyny (no niestety autorka wywiadu, sama podtrzymuje przy życiu jeden ze stereotypów, gdyż w jednym z pytań stawia tezę, że na psychologię idą osoby, które widzą w tej ścieżce edukacji, formę terapii dla siebie… pozwolę sobie nie zgodzić się z tym stwierdzeniem).

Doktor Krzemiński opisuje swoją drogę kariery (nie pomijając swojego zaangażowania w działalność teatru Bim-Bom) oraz przedstawia czytelnikom, jak wyglądały kolejne rewolucje w psychiatrii (dowiecie się m.in. kilku rzeczy, o których nie mieliście pojęcia na temat elektrowstrząsów, czy śpiączki insulinowej). Doktor wspomina również często dramatyczny przebieg leczenia, szczególnie po II wojnie światowej i w czasach komunizmu (i dlaczego tak pożądanym towarem na oddziale były papierosy).

Książka jest napisana bardzo przystępnym językiem. Wydaje się być bardzo trafioną pozycją dla czytelników, nie mających formalnego wykształcenia medycznego czy psychologicznego, a którzy są ciekawi m.in. tego, czym są zaburzenia, a czym choroby psychiczne. Kiedy powinniśmy mówić o osobowości, charakterze, a kiedy mamy do czynienia z temperamentem? Jak wyglądają poszczególne choroby psychiczne, jak np. schizofrenia, czy depresja? Lekarz wspomina również o różnych zaburzeniach i dużo miejsca poświęca osobowości psychopatycznej (czyżby tak dużo „psychopatów” było wśród nas?).

Dla praktykujących psychologów, psychoterapeutów będzie to mini przypomnienie (ale widziane oczami psychiatry) z materiału, na którym pracują na co dzień. Dla „laików” stanowi to wprowadzenie w świat, który w potocznym znaczeniu kryje w sobie wiele tajemnic i niedopowiedzeń, które niestety rodzą nieprzyjemne stereotypy i myślenie o osobach, korzystających ze wsparcia psychoterapeutycznego i psychiatrycznego.

Odczarujmy świat psychiatrii razem z doktorem Krzemińskim. Gorąco polecam tę książkę, aby szerzej otworzyć oczy i umysł na temat, który jak prognozują naukowcy, ze względu na wzrastającą liczbę pacjentów, stanie się wkrótce jednym z najważniejszych wątków w służbie zdrowia i psychoterapii.


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *