Psychiatria oswojona, czyli rozmowa Ireny Stanisławskiej z doktorem Edwardem Krzemińskim w książce „Jak tu nie zwariować”.


No i stało się. Napiłam się tytułowej herbatki u doktora psychiatry Edwarda Krzemińskiego, który podczas wywiadu z Ireną Stanisławską wprowadza czytelników w świat współczesnego Kopciuszka medycyny, czyli psychiatrii.

Wyjaśnia wszelkie niedopowiedzenia i obala mity na temat tej dziedziny medycyny (no niestety autorka wywiadu, sama podtrzymuje przy życiu jeden ze stereotypów, gdyż w jednym z pytań stawia tezę, że na psychologię idą osoby, które widzą w tej ścieżce edukacji, formę terapii dla siebie… pozwolę sobie nie zgodzić się z tym stwierdzeniem :)).

Doktor Krzemiński opisuje swoją drogę kariery (nie pomijając swojego zaangażowania w działalność teatru Bim-Bom) oraz przedstawia czytelnikom, jak wyglądały kolejne rewolucje w psychiatrii (dowiecie się m.in. kilku rzeczy, o których nie mieliście pojęcia na temat elektrowstrząsów, czy śpiączki insulinowej). Doktor wspomina również często dramatyczny przebieg leczenia, szczególnie po II wojnie światowej i w czasach komunizmu (i dlaczego tak pożądanym towarem na oddziale były papierosy :)).

Książka jest napisana bardzo przystępnym językiem. Wydaje się być bardzo trafioną pozycją dla czytelników, nie mających formalnego wykształcenia medycznego czy psychologicznego, a którzy są ciekawi m.in. tego, czym są zaburzenia, a czym choroby psychiczne. Kiedy powinniśmy mówić o osobowości, charakterze, a kiedy mamy do czynienia z temperamentem? Jak wyglądają poszczególne choroby psychiczne, jak np. schizofrenia, czy depresja? Lekarz wspomina również o różnych zaburzeniach i dużo miejsca poświęca osobowości psychopatycznej (czyżby tak dużo „psychopatów” było wśród nas?).

Dla praktykujących psychologów, psychoterapeutów będzie to mini przypomnienie (ale widziane oczami psychiatry) z materiału, na którym pracują na co dzień. Dla „laików” stanowi to wprowadzenie w świat, który w potocznym znaczeniu kryje w sobie wiele tajemnic i niedopowiedzeń, które niestety rodzą nieprzyjemne stereotypy i myślenie o osobach, korzystających ze wsparcia psychoterapeutycznego i psychiatrycznego.

Odczarujmy świat psychiatrii razem z doktorem Krzemińskim. Gorąco polecam tę książkę, aby szerzej otworzyć oczy i umysł na temat, który jak prognozują naukowcy, ze względu na wzrastającą liczbę pacjentów, stanie się wkrótce jednym z najważniejszych wątków w służbie zdrowia i psychoterapii.

Jeśli macie ochotę na wywiad z doktorem, to książka jest do nabycia w księgarni Wydawnictwa Muza.


O Psychonomia - Anna Jerzak

Psycholog, psychoterapeuta oraz specjalista komunikacji społecznej, pracuje indywidualnie z osobami dorosłymi w nurcie integrującym podejście psychodynamiczne, systemowe oraz poznawczo – behawioralne. Jest twórcą autorskiego bloga, gdzie dzieli się recenzjami książek oraz ciekawostkami, dotyczącymi psychoterapii oraz psychologii, opartymi na rzetelnych badaniach profesjonalistów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.