02 maja 2018

Poznaj sposób na pokonanie trudnych doświadczeń z dzieciństwa i wygraj książkę: „Dorosłe dzieci niedojrzałych emocjonalnie rodziców”

Osoby wychowywane przez niedojrzałych emocjonalnie, niedostępnych i egoistycznych rodziców często doświadczają utrzymujących się uczuć złości, samotności, zdrady i porzucenia. W dzieciństwie ich potrzeby emocjonalne nie były zaspokajane, a zachowanie rodziców wymuszało wzięcie na siebie odpowiedzialności w stopniu odpowiednim dla dorosłych . Autorka tej przełomowej książki udowadnia, że można sobie poradzić nawet z tak trudną przeszłością i zacząć się cieszyć życiem.

Lindsay Gibson dzieli trudnych rodziców na cztery typy i ujawnia destrukcyjny wpływ, jaki wywierają na psychikę i życie emocjonalne swoich dzieci. Opierając się na licznych przykładach, pokazuje, jak wyleczyć cierpienie, wynikające z przeszłych doświadczeń oraz jak odzyskać swoje prawdziwe „ja”. Książka ta uczy, w jaki sposób kontrolować reakcje na zachowania niedojrzałych rodziców i unikać rozczarowań, a także budować nowe, pozytywne relacje. To doskonała pozycja zarówno dla osób chcących poradzić sobie z trudnym dzieciństwem, jak i specjalistów – psychologów i psychoterapeutów.

Fragment książki

„Samotność emocjonalną odczuwamy wówczas, gdy nie doświadczamy wystarczającej bliskości emocjonalnej w kontaktach z innymi ludźmi. Uczucie to może się pojawić już w dzieciństwie, jeśli czujemy się niezauważani pod względem emocjonalnym przez egocentrycznych rodziców; możemy też zacząć odczuwać je w dorosłości, gdy utracimy z kimś bliskość emocjonalną. Jeśli tego typu uczucie towarzyszy nam przez całe życie, oznacza to, że zapewne nie okazywano wystarczającej wrażliwości na nasze potrzeby emocjonalne, gdy byliśmy dziećmi.

Dorastanie w rodzinie z niedojrzałymi emocjonalnie rodzicami to samotne doświadczenie. Tacy rodzice mogą wyglądać i zachowywać się zupełnie normalnie, troszczyć się o dobrostan fizyczny swoich dzieci i dbać o ich odpowiednie żywienie i bezpieczeństwo. Jeśli nie nawiążą jednak trwałej emocjonalnej bliskości ze swoim dzieckiem, w miejscu, w którym mogło się pojawić poczucie prawdziwego bezpieczeństwa, pozostanie u niego ziejąca wyrwa.

Samotność wynikająca z czucia się niezauważanym przez innych przysparza równie głębokiego cierpienia, co zranienie fizyczne, nie jest jednak widoczna z zewnątrz. Samotność emocjonalna to nieokreślone, jednostkowe doświadczenie, którego nie da się łatwo dostrzec ani opisać. Można określić je jako uczucie pustki lub poczucie życiowego osamotnienia. Niektórzy nazywali to uczucie samotnością egzystencjalną, nie ma co doszukiwać się tu jednak żadnej filozofii*. Jeśli doświadczasz takiego uczucia, odpowiedzialność ponosi za to twoja rodzina.

Dzieci nie mają odpowiednich narzędzi, aby rozpoznać brak bliskości emocjonalnej w relacjach z rodzicem. Nie dysponują zwyczajnie taką koncepcją. Jeszcze mniej prawdopodobne jest zaś, iż będą w stanie zrozumieć, że ich rodzice są niedojrzali emocjonalnie. Pozostaje im tylko instynktowne uczucie pustki – właśnie tak dzieci doświadczają samotności. Jeśli dziecko ma dojrzałego rodzica, gdy doskwiera mu samotność może się po prostu do niego zwrócić, aby poczuć serdeczną bliskość. Jeśli jednak twój rodzic obawiał się głębokich uczuć, fakt, że potrzebujesz pocieszenia, wzbudzał w tobie być może tylko krępujące uczucie wstydu.

Gdy dzieci niedojrzałych emocjonalnie rodziców dorastają, pozostaje w nich uczucie dojmującej pustki, nawet jeśli na pierwszy rzut oka prowadzą normalne dorosłe życie. Samotność może doskwierać im również w dorosłości, jeśli bezwiednie wybierają takie relacje międzyludzkie, które nie są w stanie zapewnić im wystarczającej bliskości emocjonalnej. Mogą zwyczajnie chodzić do szkoły i pracy, wziąć ślub i wychowywać dzieci, lecz wciąż będzie ich prześladować owo zasadnicze uczucie samotności emocjonalnej.”

Poniżej kilka słów recenzji od specjalistów:

„Z kart książki Dorosłe dzieci niedojrzałych emocjonalnie rodziców przeziera mądrość i serce doświadczonej terapeutki oraz umysł badaczki, która poświęciła wiele lat na poznawanie badań i teorii psychologicznych. W swojej książce Lindsay C. Gibson harmonijnie łączy imponującą wiedzę z zaczerpniętymi z życia opisami doświadczeń klientów, co daje w rezultacie przystępną i fascynującą lekturę. Celem książki nie jest poszukiwanie winnych, lecz dogłębne zrozumienie siebie i zdobycie wiedzy, która przynosi uzdrowienie”.

Dr psychologii Esther Lerman Freeman, wykładowca psychologii klinicznej, w Oregon Health and Science University School of Medicine

   „Dzieci nie mogą sobie wybrać rodziców. Niestety wiele osób przeżywa w dzieciństwie udrękę, która oddziałuje na całe ich życie – są wychowywani przez niedojrzałych emocjonalnie, zaniedbujących ich rodziców. Z właściwą sobie mądrością i współczuciem Lindsay C. Gibson umożliwia czytelnikowi rozpoznanie i lepsze zrozumienie tego typu toksycznych relacji, jak również podążanie nowymi, ścieżkami prowadzącymi do uleczenia. Książka ta oferuje niezwykłą szansę na to, aby sobie pomóc, stanowi też doskonałe kompendium wiedzy, które terapeuci mogą polecać swoim potrzebującym wsparcia klientom”.
Dr Thomas F. Cash, emerytowany profesor psychologii na Old Dominion University

   „Książka Dorosłe dzieci niedojrzałych emocjonalnie rodziców autorstwa Lindsay C. Gibson to przenikliwy i pełen empatii przewodnik dla każdej osoby, która próbuje zrozumieć i przezwyciężyć długofalowe skutki dorastania w rodzinie cechującej się chłodem emocjonalnym. Znajdziesz w niej mądre rady i proste ćwiczenia, które pomogą ci odrzucić stare wzorce, nawiązać głębszą więź z samym sobą i innymi oraz stać się w końcu osobą, jaką zawsze miałeś być”.

Dr Ronald J. Frederick, psycholog i autor książki Living Like You Mean It

O autorce:

Lindsay C. Gibson, PsyD, jest psychologiem klinicznym prowadzącym praktykę prywatną. Specjalizuje się w terapii indywidualnej skierowanej do dorosłych dzieci niedojrzałych emocjonalnie rodziców. Jest autorką książki Who You Were Meant to Be, a także publicystką czasopisma „Tidewater Women”. W przeszłości pracowała jako wykładowca psychologii w College of William and Mary oraz na uniwersytecie Old Dominion. Gibson mieszka i pracuje w Virginia Beach w stanie Wirginia.

UWAGA KONKURS!

Jak uwolnić się od przeszłości i zacząć nowe życie?

Odpowiedz na powyższe pytanie i wygraj książkę, autorstwa Lindsay C. Gibson „Dorosłe dzieci niedojrzałych emocjonalnie rodziców.”

Możecie odpowiadać zgodnie z własnym doświadczeniem, wiedzą teoretyczną lub praktyczną, a może autorskim, unikatowym pomysłem? Odpowiedź może mieć formę pisemną lub obrazkową, jednym słowem dowolną. Każda osoba może napisać tylko jedną wypowiedź. Można to zrobić pod postem na Facebooku lub tutaj, pod wpisem, w komentarzu.

Na Wasze odpowiedzi czekam do poniedziałku 14 maja, do godziny 12:00. 
Po tym czasie wybiorę jedną, najciekawszą odpowiedź, która zostanie nagrodzona książką autorstwa Lindsay Gibson.

Nie krępujcie się i podzielcie się z innymi waszymi unikatowymi pomysłami, nadszedł czas na poznanie najbardziej skutecznych metod radzenia sobie z przeszłością i trudnymi doświadczeniami z dzieciństwa oraz zacząć cieszyć się życiem.

(UWAGA: Niecenzuralne treści ze względu na takt i dobre wychowanie będą usuwane 🤐☝️)

Życzę powodzenia!🤞

Wasza Psychonomia

REGULAMIN KONKURSU „Dorosłe dzieci niedojrzałych emocjonalnie rodziców”


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *