27 lipca 2023

O nierozerwalnej fuzji ciała i umysłu, czyli „Psychoterapia sensomotoryczna” Ogden i Fisher

Są takie książki, które ciężko zrecenzować, bo ich się po prostu nie czyta i odstawia na półkę, ale je się chłonie, wraca do nich, studiuje, a przede wszystkim stosuje w gabinecie i swoim życiu. Taka jest właśnie „Psychoterapia sensomotoryczna” Pat Ogden i Janiny Fisher, Wydawnictwo Uniwersytetu Jagiellońskiego, 2023.

Te dwie wybitne specjalistki zapraszają terapeutów i pacjentów we wspólną podróż po terapii łączącej tradycyjną psychoterapię z terapiami zorientowanymi na ciało. Dla niewtajemniczonych terapia sensomotoryczna opiera się na wiedzy z zakresu neurobiologii, neuronauki oraz badań nad traumą i przywiązaniem.

Poszczególne rozdziały są tak skonstruowane, że zawierają wskazówki zarówno dla terapeutów, jak i interwencje do zastosowania przez pacjentów, wszystko po to, aby poprawiać jakość życia i wzmacniać przymierze terapeutyczne. Autorki zwracają uwagę na reakcje somatyczne i niewerbalne, które towarzyszą trudnym wydarzeniom, ale także pokazują jak zmieniać schematy i kształtować zdrowe nawyki.

Mamy więc ponad 500 stron solidnej dawki wiedzy o nierozerwalnej fuzji ciała i umysłu oraz mnóstwo praktycznych wskazówek, do zastosowania od zaraz. Książka jest podzielona na następujące części:

  1. Przygotowanie
  2. Podstawowe koncepcje i techniki
  3. Rozwijanie zasobów
  4. Praca ze wspomnieniami
  5. Krok naprzód

Ten ogólny spis treści nie zdradza całego bogactwa treści, które znajdziemy w książce. Trzeba to wszystko poczuć na własnej skórze.


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *