24 maja 2016

Macho, romantyk, a może uśmiechnięty chłopiec – który z nich jest najbardziej preferowany przez kobiety?

Sprawdźcie jacy mężczyźni są wybierani przez kobiety na pierwszy rzut oka

W psychologii jest wiele badań, które dotyczą wywierania wpływu i badają znaczenie pierwszego wrażenia, jakie wywieramy na innych. Jednym z nich jest badanie Tracy i Beall, które udowadnia, że kobiety uważają za bardziej atrakcyjne takie wizerunki mężczyzn, gdzie jest on pokazany jako rozmarzony lub „buńczuczny”, a nie szczęśliwy.

Jak się okazuje, im mniej uśmiechnięty mężczyzna tym staje się on bardziej męski w oczach kobiet. Jest to zupełne przeciwieństwo, jeśli chodzi o odbiór kobiet przez mężczyzn.  Jak twierdzi Jessica Tracy, chociaż szczęśliwa twarz jest niezbędna do nawiązania przyjaznych interakcji społecznych, w tym także tych, dotyczących pociągu seksualnego, niewiele jest badań, które rzeczywiście potwierdzają, że uśmiech jest atrakcyjny. Nie podlega jednak wątpliwościom, że kobiety i mężczyźni inaczej interpretują emocje, które kryją się za uśmiechem.

Powyższe wnioski pochodzą z badania, w którym wzięło udział ponad 1000 mężczyzn i kobiet. Oceniali oni atrakcyjność seksualną przedstawicieli płci przeciwnej, których wizerunek wyrażał różne emocje. Kobiety korzystnie oceniały wygląd mężczyzn, którzy wyglądali romantycznie lub byli zawstydzeni albo sprawiali wrażenie dumnych i potężnych. Najmniej atrakcyjni okazali się panowie, którzy się uśmiechali. Mężczyźni zupełnie inaczej oceniali atrakcyjność kobiet, bowiem dla nich najbardziej atrakcyjne kobiety właśnie uśmiechały się, a najmniej pociągające były dla nich kobiety dumne i pewne siebie.

Alec Beall, który był drugim autorem badania, podkreśla, że badanie dotyczy pierwszego wrażenia. Nie pytano, czy pokazywana osoba jest idealnym kandydatem na żonę lub męża, a jedynie chciano sprawdzić atrakcyjność seksualną takiej osoby.

Natomiast Jessica Tracy podsumowuje, że uzyskane wyniki są odzwierciedleniem tradycyjnych norm związanych z płcią i wartościami kulturowymi, które zrodziły się i są wzmacniane szczególnie w kulturach zachodnich.

A dla Was jaka emocja wymalowana na twarzy obcej osoby jest najbardziej pociągająca podczas pierwszej oceny jej atrakcyjności?

Przypisy:

Tracy, Jessica L.; Beall, Alec T Happy guys finish last: The impact of emotion expressions on sexual attraction. Emotion, Vol 11(6), Dec 2011, 1379-1387.


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *