Macho, romantyk, a może uśmiechnięty chłopiec? Sprawdźcie jakich mężczyzn preferują kobiety!


    W psychologii jest wiele badań, które dotyczą wywierania wpływu i badają znaczenie pierwszego wrażenia, jakie wywieramy na innych.  Jednym z nich jest nowe badanie Tracy i Beall, które udowadnia, że kobiety uważają za bardziej atrakcyjne takie wizerunki mężczyzn, gdzie jest on pokazany jako rozmarzony lub „buńczuczny”, a nie szczęśliwy. 

Macho, romantyk, a może uśmiechnięty chłopiec?  Sprawdźcie jakich mężczyzn preferują kobiety!

   Jak się okazuje, im mniej uśmiechnięty mężczyzna tym staje się on bardziej męski w oczach kobiet. Jest to zupełne przeciwieństwo, jeśli chodzi o odbiór kobiet przez mężczyzn.  Jak twierdzi Jessica Tracy, chociaż szczęśliwa twarz jest niezbędna do nawiązania przyjaznych interakcji społecznych, w tym także tych dotyczących pociągu seksualnego, niewiele jest badań, które rzeczywiście potwierdzają, że uśmiech jest atrakcyjny. Nie podlega jednak wątpliwościom, że kobiety i mężczyźni inaczej interpretują emocje, które kryją się za uśmiechem.

Jaki wizerunek mężczyzny preferują kobiety

   Powyższe wnioski pochodzą z badania, w którym wzięło udział ponad 1000 mężczyzn i kobiet. Oceniali oni atrakcyjność seksualną przedstawicieli płci przeciwnej, których wizerunek wyrażał różne emocje. Kobiety korzystnie oceniały wygląd mężczyzn, którzy wyglądali romantycznie lub byli zawstydzeni albo sprawiali wrażenie dumnych i potężnych. Najmniej atrakcyjni okazali się panowie, którzy się uśmiechali! Mężczyźni zupełnie inaczej oceniali atrakcyjność kobiet, bowiem dla nich najbardziej atrakcyjne kobiety właśnie uśmiechały się, a najmniej pociągające były dla nich kobiety dumne i pewne siebie.

   Alec Beall, który był drugim autorem badania, podkreśla, że badanie dotyczy pierwszego wrażenia. Nie pytano, czy pokazywana osoba jest idealnym kandydatem na żonę lub męża, a jedynie chciano sprawdzić atrakcyjność seksualną takiej osoby.

   Natomiast Jessica Tracy podsumowuje, że uzyskane wyniki są odzwierciedleniem tradycyjnych norm związanych z płcią i wartościami kulturowymi, które zrodziły się i są wzmacniane szczególnie w kulturach zachodnich.

   A dla Was jaka emocja wymalowana na twarzy obcej osoby jest najbardziej pociągająca podczas pierwszej oceny jej atrakcyjności?

Przypisy: Tracy, Jessica L.; Beall, Alec T Happy guys finish last: The impact of emotion expressions on sexual attraction. Emotion, Vol 11(6), Dec 2011, 1379-1387.

Anna Jerzak psycholog poznań


O Psychonomia - Anna Jerzak

Psycholog, psychoterapeuta oraz specjalista komunikacji społecznej, pracuje indywidualnie z osobami dorosłymi w nurcie integrującym podejście psychodynamiczne, systemowe oraz poznawczo – behawioralne. Jest twórcą autorskiego bloga, gdzie dzieli się recenzjami książek oraz ciekawostkami, dotyczącymi psychoterapii oraz psychologii, opartymi na rzetelnych badaniach profesjonalistów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.