29 sierpnia 2016

8 klasycznych objawów zaburzenia osobowości typu borderline (BPD), które powinieneś znać

Przed dalszą lekturą chciałam przestrzec i przypomnieć, że żadnej opis choroby psychicznej czy zaburzenia, nawet najbardziej szczegółowy, nie zastąpi bezpośredniej, profesjonalnej diagnozy specjalisty.

Poniżej znajdziecie krótką charakterystykę zaburzenia osobowości typu borderline (tzw. osobowość chwiejna emocjonalnie wg ICD-10, Borderline Personality Disorder). Jest to dość powszechne zaburzenie, które dotyka od 1% do 6% populacji.  W równym stopniu dotyczy kobiet, jak i mężczyzn*.

Najbardziej wymownym znakiem BPD jest długa historia niestabilności w relacjach osobistych, wywołana przez dużą impulsywność emocjonalną. Przykładowo w jednym momencie osoby cierpiące na zaburzenia z pogranicza mogą kogoś ubóstwiać, by za chwilę szczerze go nienawidzić. W wyniku tego osoby cierpiące na to zaburzenie mają często bardzo intensywne relacje z innymi.

Oprócz charakterystycznej chwiejności emocjonalnej, poniżej  znajdziecie 7 innych objawów, charakterystycznych dla zaburzeń osobowości typu borderline, na które należy zwrócić uwagę podczas diagnozowania tego zaburzenia:

  1. Intensywny lęk przed porzuceniem lub byciem samemu, może być prawdziwy lub wyimaginowany.
  2. Skłonność do podejmowania ryzyka, bez myślenia o czekających konsekwencjach. Dotyczy to szczególnie takich sfer jak uzależnienia, ryzykowany seks, niekontrolowane wydawanie pieniędzy czy brawurowa jazda samochodem.
  3. Próby samookaleczenia lub myśli samobójcze. Osoby cierpiące na borderline często kalecząc siebie nie chcą pozbawić siebie życia. Jest to raczej wyrażenie uczucia gniewu wobec siebie lub namiastka poczucia, że jest się „normalnym”.
  4. Niestabilny obraz siebie i brak poczucia tożsamości. Ludzie ci często czują, że są różnymi osobami, w zależności od tego, z kim aktualnie są (dotyczy to także sfery seksualnej). Często w samoopisach określają siebie jako zagubionych i odczuwających chroniczną pustkę.
  5. Objawy paranoiczne w chwilach dużego stresu, które powodują, że osoby te wierzą w rzeczy, które nie są prawdziwe, a także symptomy rozpadu osobowości. Osoby te mają często problemy z poczuciem rzeczywistości i własnej osoby (derealizacja, depersonalizacja).
  6. Uczucie intensywnego gniewu, często w stosunkowo błahych sytuacjach. Odpowiedzią jest często gwałtowna reakcja fizyczna.
  7. Ludzie cierpiący na to zaburzenie mają wrażenie przebywania na emocjonalnej huśtawce. Intensywny lęk może być zastąpiony depresją, a następnie silnym wzruszeniem. Takie ataki mogą trwać kilka godzin lub nawet kilka dni.

Specjaliści od zdrowia psychicznego zazwyczaj identyfikują większość z powyższych objawów, aby postawić diagnozę, że ktoś cierpi na zaburzenia osobowości z pogranicza, chociaż istnieją nieco różne systemy i związane z nimi diagnozy (patrz ICD-10 ver. DSM IV/DSM V).

Jeśli chodzi o psychologiczną terapię zaburzeń osobowości borderline to najczęściej stosuje się trening regulacji emocji, a także czasami włącza się leki przeciwdepresyjne, ze względu na towarzyszące przygnębienie, czy inne zaburzenia psychiczne, jak zespół stresu pourazowego.

Niestety mechanizm powstania zaburzenia nie jest dobrze poznany. Prawdopodobnie odpowiada za nie kombinacja czynników genetycznych i środowiskowych (jak w wielu zaburzeniach psychicznych).

Pozytywną wiadomością jest to, że osoby cierpiące z powodu borderline przy właściwym leczeniu i po pewnym czasie mogą prawidłowo funkcjonować w społeczeństwie.

Przypisy:

Wpis na podstawie artykułu Jeremy’ego Deana, Borderline Personality Disorder: 8 Classic Signs You Should Know.

*https://www.uptodate.com/contents/borderline-personality-disorder-epidemiology-clinical-features-course-assessment-and-diagnosis

*https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC2676679/


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *