29 maja 2024

Jak skończyć z dramatem narcystycznej rodziny?

Idealna fasada, która skrywa robaczywe wnętrze

Narcystyczni rodzice umiejętnie odgrywają spektakl pod tytułem „idealna rodzina”. Wzbudzają podziw i szacunek otoczenia, pokazują całemu światu, że utrzymują bliskie relacje z dziećmi, przykładają dużą wagę do ich wychowania, są zawsze życzliwi i uśmiechnięci…
Problem w tym, że to tylko pozory – sposoby na podbudowanie poczucia własnej wartości i przejęcie całkowitej kontroli nad bliskimi.
W książce „Czy ten dramat kiedyś się skończy?” (Wydawnictwo Feeria) uznana terapeutka Karyl McBride, autorka bestsellerowego „Wsparcia dla dorosłych córek narcystycznych matek”, poprowadzi cię przez pięć kroków do uwolnienia się od wpływu narcystycznego rodzica. Dzięki tej lekturze i pracy z dziennikiem możesz zerwać z destrukcyjnymi mechanizmami obronnymi, które wykształciłeś, by przetrwać w swoim domu rodzinnym.

Zidentyfikuj, nazwij i zacznij żyć inaczej

Z książki dowiesz się między innymi, jak:
• rozpoznać u członka rodziny ukryte i jawne cechy narcystyczne,
• prawidłowo reagować na toksyczne zachowania i manipulacje,
• niwelować nieoczywiste objawy stresu pourazowego i przepracować traumę,
• przestać przejmować się opinią swoich rodziców i zaakceptować siebie,
• odzyskać ufność wobec ludzi i zacząć bezpiecznie polegać na innych,
• przerwać cykl dziedziczenia narcystycznych cech i tworzyć zdrowe relacje,
• zyskać trwałe zaufanie do siebie, swoich wspomnień, osądów i emocji.

Możesz więcej niż kiedyś

Pamiętaj, że już nie jesteś dzieckiem i możesz więcej niż kiedyś. Dotyczy to również wyjścia z roli, którą w dzieciństwie przypisał ci narcystyczny rodzic i w końcu zacząć żyć po swojemu i wg własnych zasad, nawet jeśli na początku nie będzie to proste. To twoje życie i możesz napisać swój scenariusz, zamiast odgrywać przypisaną ci kiedyś rolę.

Teoria to zawsze za mało, liczy się działanie

Na koniec łyżka dziegciu – proszę porzuć fantazję, że nawet najlepiej napisana książka jest w stanie sama zdziałać cuda. Teorię możesz opanować do perfekcji, ale nic nie zastąpi zdrowego działania, które możemy wykształcić m.in. w trakcie terapii. Po prostu samemu trudno uwolnić się spod wpływu przeszłości i pamiętaj, że możesz zrobić to przy pomocy specjalisty. Nie jesteś sam!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *