Gdy koniec staje się początkiem nowego
Praktycznie każdy z nas ma w swojej historii zapisane rozstanie i wie, jaki potrafi to być trudny okres, pełen napięć i burz między partnerami. Żeby jeszcze bardziej to skomplikować, dodajmy, że są pary, które przy rozstaniu mają również dzieci, często „tracone z oczu”, gdy między rodzicami trwa walka, nierzadko rozciągnięta na lata.
Widzę w gabinecie, że dorośli ludzie bardzo często nie wiedzą, jak poradzić sobie, gdy ich dotychczasowa rodzina ulega rozpadowi oraz jak zorganizować sobie nową codzienność, szczególnie, gdy cały czas unosi się kurz emocji nad pobojowiskiem, albo pojawiają się nowe osoby, które redefiniują dotychczasowe siły i układy w rodzinie.
Z pomocą w tych trudnych momentach i tematach przychodzi para terapeutów Rocío López de la Chica i Miguel Ángel Corrales, którzy sami, świadomie przeszli przez proces rozstania, a następnie wspólnie stworzyli nową rodzinę. Są oni autorami poradnika: „Jak przeprowadzić dzieci i siebie przez proces rozstania” (Wydawnictwo Muza, 2024).
Książka napisana jest z uważnością, troską i szacunkiem, a skorzystają z niej wszyscy, którzy mierzą się z rozpadem związku, także tego, w którym są dzieci. Atutem tej pozycji jest fakt, że do pacjentów najczęściej trafiają treści, które ktoś już sam przetestował na własnej skórze i może się podzielić tym, co działa, a co niekoniecznie jest optymalnym rozwiązaniem.
Bądź świadomy siebie i innych, przede wszystkim dzieci
Autorzy empatycznie wspierają, edukują i uświadamiają, bez narzucania jedynie dobrego rozwiązania. W książce znajdziemy m.in. treści dotyczące poniższych dylematów:
- czym jest świadome rozstanie?
- jak pozostać w kontakcie ze swoim ciałem i seksualnością?
- czy da się wybaczyć, gdy mamy zranione ego?
- jak poradzić sobie z obciążającymi przekonaniami na temat zakończenia związku?
- jak towarzyszysz dzieciom po rozstaniu rodziców?
- jak wyznaczać i utrzymywać zdrowe granice?
- jak radzić sobie z bólem, tęsknotą, ale także konfliktami lojalnościowymi?
W książce odnajdziemy także garść praktycznych porad odnośnie ugody rodzicielskiej, sprawowania opieki, czy miejsca zamieszkania. Musimy jednak pamiętać, że autorzy dzielą się swoją perspektywą jako obywatele Hiszpanii, co ciekawe, w której rozwody były zakazane do 1981r.
Dużą pomocą w przyswojeniu opisanego materiału są ćwiczenia, które znajdują się na końcu każdego rozdziału.
Odpowiedzialni dorośli, jako figury odniesienia dla dzieci
Pamiętajmy, że to na nas dorosłych spoczywa odpowiedzialność, jak nasze dzieci zapamiętają rozstanie rodziców. Jesteśmy dla nich figurami odniesienia, więc postępujmy mądrze i dojrzale, nie manipulujmy dziećmi, aby mścić się na partnerze, nie wciągajmy ich w wojny, ani nie przerzucajmy „na sztywno” na siebie opieki nad nimi. Słuchajmy, bądźmy uważni nie tylko na własne potrzeby i urazy, ale też na te dojrzewające istoty, dla których jesteśmy źródłem wzorców, z których będą korzystać w dorosłym życiu. Jeśli się rozstajemy, róbmy to dobrze i dojrzale, a książka Rocío i Miguela może być użytecznym wsparciem w tym niełatwym dla wszystkich procesie.
___
Recenzja książki powstała w ramach współpracy recenzenckiej z Wydawnictwem Muza.
Dodaj komentarz