26 czerwca 2017

Fryzura, która doda Ci inteligencji i atrakcyjności w oczach innych

Czy wiecie, że niektóre fryzury sprawiają, że ludzie wyglądają bardziej seksownie, inni bardziej dobrodusznie, a jeszcze inni niestety jakby mieli wąskie horyzonty myślowe?

Według badania pod przewodnictwem profesor Marianne LaFrance na zlecenie jednej z firm kosmetycznych odkryto, że średniej długości włosy, ułożone w stylu „casual” u kobiet sprawiają, że są one postrzegane jako bardziej inteligentne. Taki styl wiąże się także z postrzeganą dobrodusznością.

Natomiast krótkie i rozjaśnione włosy to symbol pewności siebie i wygody. Niestety wadą takiej fryzury jest to, że oceniana jest ona jako mniej seksowna.

Jeszcze inne wnioski z badania są takie, że długie, proste blond włosy sprawiają, że kobiety wyglądają na seksowne i bogate, ale niestety też nie za mądre.

Jeśli chodzi o mężczyzn to wyglądają bardziej inteligentnie, gdy noszą średniej długości włosy z przedziałkiem. I tutaj też mamy jeden mankament, bo tacy mężczyźni nie są postrzegani jako najbardziej atrakcyjni.
Najseksowniejszą męską fryzurą została wybrana ta, którą mogą pochwalić się tacy panowie jak Ben Affleck i Matt LeBlanc (sławny Joey z Przyjaciół), czyli krótkie włosy z lekko podniesionym przodem. Ale uwaga – panowie z taką fryzura postrzegani są jako egocentryczni.


Ogólnie długie włosy u mężczyzn kojarzą się z niższą inteligencją, ale także z naturalną dobrocią.

Jak widać, nie ma jednej doskonałej fryzury. Jeśli dana fryzura ma jakąś postrzeganą zaletę, to za chwilę i tak okaże się, że kojarzy się ona z jakąś pejoratywną cechą.

Co ciekawe okazało się, że jest kilka neutralnych fryzur, które nie miały wpływu na postrzeganie cech osobowości. Taką fryzurą były m.in. długie, ciemne i kręcone włosy u kobiet oraz średniej długości włosy u mężczyzn z centralnym przedziałkiem.

Powyższe wyniki pochodzą z badania, gdzie respondentom pokazano zdjęcia tego samego mężczyzny i kobiety z różnymi fryzurami – od długich włosów do łysiny. Uczestnicy oceniali każde zdjęcie na wielu skalach. Głównym celem była odpowiedź na pytanie, czy dana fryzura jest w stanie znacząco zmienić sposób postrzegania danej osoby. Odkryto, że różne fryzury szybko doprowadzają do „zobaczenia” innego rodzaju osoby w zależności od tego, jakie włosy ona nosi.

A więc uważajmy, o co następnym razem poprosimy naszego fryzjera, bo jak widać nasze włosy wpływają na to, jak postrzegają nas inni.


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *