Bolesny, ale cenny feedback
Informacja zwrotna (feedback) to określenie z obszaru psychoterapii grupowej, także terapii uzależnień. To informacja na temat tego, jak jesteś spostrzegany w grupie, jak innym „słyszy się” to, co opowiadasz. W trakcie pracy gabinetowej, ja również przekazuję Pacjentom feedback, czyli to, jak osobie nie zanurzonej w ich doświadczenie, słyszy się i widzi, to o czym mówią.
Zgodnie z kontraktem oraz etyką, informacja zwrotna nie może być agresywna, powinna być dostosowana do odbiorcy, aby była dobrze zrozumiana i przyjęta. Chociaż często niewygodna i trudna do wysłuchania, niesie ze sobą dużą moc i potrafi zainspirować do przemyśleń i zmian.
„Informacja zwrotna” to także nowy serial w reżyserii Leszka Dawida na podstawie powieści Jakuba Żulczyka (pod tym samym tytułem). Jego zapowiedź jest dość lakoniczna: „uzależniony od alkoholu były muzyk rockowy wyrusza w szaloną podróż w najciemniejsze zakamarki Warszawy i ludzkiej psychiki, aby odnaleźć swojego zaginionego syna.” i według mnie nie oddaje wszystkich istotnych wątków.
Patrząc na to samo, można widzieć to zupełnie inaczej
Dla mnie przede wszystkim jest to serial o różnych perspektywach na tę samą rzecz. Jedna należy do osoby, która czynnie pije (w tej roli genialny Arkadiusz Jakubik), a pozostałe do osób, które ją otaczają, w tym jej dorastające dzieci. I okazuje się, że te perspektywy potrafią się diametralnie różnić. Nie jest to tylko serial o nałogu. To także film o byciu rodzicem, niestety niewystarczająco dobrym, jeśli tę rolę pełni się pod wpływem używek, nawet jeśli kupimy dziecku najlepsze auto, czy mieszkanie w Warszawie. Jeśli taki rodzic, który jest dla dziecka osobą znaczącą, nie nauczy poprzez modelowanie miłości, akceptacji i troski, to później już dorosły człowiek nie będzie tego potrafił lub będzie miał w tych obszarach trudności.
„Informacja zwrotna” to mocny obraz, który poruszył we mnie najczulsze i najwrażliwsze miejsca. Szczególnie odcinek finałowy.
Pamiętaj, że nie musisz
Zastanawiam się również, czy ten serial nie powinien mieć rozwiniętej informacji, tzw. Trigger Warning (TW). To informacja pojawiająca się na początku książki, artykułu, wpisu w social mediach, filmu, serialu itd., że zawartość danego utworu może być niepokojąca dla odbiorcy oraz wywołać u niego reakcję wynikającą z PTSD (zespół stresu pourazowego).
Szczególnie, jeśli identyfikujesz się jako DDA (czyt. Dorosłe Dziecko Alkoholika), możesz doświadczyć trudnych stanów i emocji. Pamiętaj, że zawsze możesz przestać oglądać, masz na to wpływ, nawet jeśli nie miałeś kontroli nad tym, co Cię spotkało w przeszłości.
A Ty już widziałeś „Informację zwrotną”?
Dodaj komentarz