Wszyscy mamy swoich idoli czy osoby, które podziwiamy. Może to być równie dobrze polityk, przedsiębiorca, czy znana gwiazda. Niezależnie od tego kim, jest dana osoba, zawsze w naszych głowach rodzi się marzenie o osobistym spotkaniu. Takie sytuacje przecież mają miejsce, gdy m.in wyjeżdżamy na konferencje, uczestniczymy w muzycznych czy branżowych wydarzeniach itp., a niestety nie każdy z nas jest „lwem salonowym” i wie jak taką sytuację wykorzystać z pożytkiem dla siebie. Jeśli ten moment nastąpi i dane nam będzie poznać „tę” osobę, to ostatnim zachowaniem, które chcemy, aby nam towarzyszyło jest onieśmielenie, wstyd czy skrępowanie. Na szczęście można skorzystać z prostych zabiegów, które ułatwią nam rozpoczęcie rozmowy z osobą, którą do tej pory podziwialiśmy z daleka. Skorzystaj z poniższej ściągawki, aby nie stracić szansy na poznanie wartościowej osoby.
„Naprawdę podoba mi się to co robisz.”
Niezależnie czy powiesz to szefowi firmy, czy aktorowi, takie otwarcie rozmowy trafi pozytywnie do każdego. Jest to sygnał dla innych, że z uwagą śledzisz ich poczynania. Jest to niezwykle cenne w dzisiejszym świecie, gdy nasza uwaga jest narażona na liczne rozpraszające czynności, a Ty poświęcasz swoją, aby zainteresować się czyimiś dokonaniami. Jest jedno zastrzeżenie. Nie używaj tego zwrotu, gdy nie jest to prawda. Jeśli nie śledzisz czyjejś pracy i dokonań, nawet nie staraj się udawać, że tak jest, bo zostaniesz szybko zdemaskowany.
“Twoja prezentacja była świetna.”
Jeśli osoba, którą podziwiamy właśnie skończyła swoją prezentację/występ, daj sygnał jak dobrze bawiłeś się, słuchając i oglądając wystąpienie. I znowu, jeśli nie przyniosło Ci to satysfakcji, lepiej nie używaj tego triku.
„Lubię to, co napisałeś w swoim ostatnim wpisie/artykule.”
Jeśli twój idol, z którym chcesz porozmawiać jest równocześnie blogerem, autorem artykułów czy książek, możesz wykorzystać ten fakt, aby rozpocząć rozmowę i powiedzieć jak Ci się podobał ostatni tekst. Możesz też zaryzykować i stwierdzić, że z daną rzeczą się nie zgadzasz, ale dużo ryzykujesz i musisz mieć dużo wyczucia, aby twoje uwagi były inspiracją do rozmowy, a nie obraziły autora. Współdzielenie opinii i poglądów, a także pozytywne uwagi, są to działania, które zbliżają ludzi do siebie, ponieważ niewiele osób jest odpornych na pochlebstwa, nawet jak myślą, że są.
“Skąd czerpiesz inspirację?”
Jeśli osoba, z którą chcesz porozmawiać tworzy coś kreatywnego czy innowacyjnego, możesz zapytać skąd pochodzi pomysł na ten produkt czy projekt, który jak widać odnosi sukces. Większość ludzi jest zadowolona, gdy mogą mówić o swojej pracy i sukcesach, poza tym często za tymi faktami stoją naprawdę inspirujące pomysły i innowacje.
“Jaka jest twoja opinia na temat…”
Prawie każdy z nas ma własne zdanie na temat tego, co ma się wydarzyć w najbliższej przyszłości, a większość ludzi kocha pytanie, jaka jest ich opinia i prognozy na najbliższy czas. Aktualnie jesteśmy w trakcie dużego wydarzenia sportowego, jakim jest Euro 2016, a jeśli dodatkowo ktoś jest fanem tej dyscypliny sportu, to pytanie o jego przypuszczenia i wyniki to kolejny świetny sposób na rozpoczęcie rozmowy.
„Jaki jest twój następny projekt?”
Większość osób lubi mówić o swoich planach i przyszłych projektach, ale ostrożnie bo jednak, nie każdy jest fanem zwierzania się ze swoich planów. Istnieje jednak szansa, że trafisz właśnie na osobę, która nie przepada za mówieniem o projektach, które są w toku, więc bądź ostrożny ze stosowaniem tego pytania.
„Czy dobrze się bawisz?”
Jest to pytanie pewniak, które sprawdzi się nawet przy zupełnie obcej osobie. Dodatkowo skoro jesteście na tej imprezie razem to tym samym więź między wami automatycznie się zacieśnia.
„Uwielbiam twój szalik/ kapelusz/broszkę itd.”
Jeśli osoba, z którą chcesz rozmawiać nosi coś niezwykłego, albo wyjątkowo pięknego, to komplement związany z tą częścią odzieży lub akcesorium jest zazwyczaj bardzo dobrym posunięciem. Uważaj jednak na komplementy związane z osobistym wyglądem, takim jak np. fryzura, waga, ciało, bo to bardzo ryzykowne posunięcie i raczej unikaj tego.
Przyłącz się do istniejącej rozmowy
Jeśli już uformowała się grupa ludzi skupiona wokół interesującej Cię rozmowy, nie pozwól, aby trzymali Cię z dala od siebie. Podejdź i stań na skraju grupy i przysłuchaj się prowadzonej rozmowie, aby wychwycić jej sens. Jeśli będziesz stał w pobliżu, są szanse, że grupa stopniowo będzie się otwierać i „wciągnie” Cię w swoje granice. Teraz pozostaje mieć coś interesującego do powiedzenia w danym temacie i poczekać na otwarcie grupy.
„Czy mogę prosić cię o radę?”
Większość osób lubi dzielić się swoją mądrością, więc prośba o poradę jest często dobrym sposobem na rozpoczęcie rozmowy z kimś, kto Cię interesuje. Jednym z rozwiązań jest pytanie o radę dla młodej osoby, która dopiero zaczyna i chce osiągnąć sukces w zawodzie idola (zawsze można wymyślić siostrzeńca lub siostrzenicę, w imieniu której pytasz o radę). Zastanów się jednak, czy istnieje rada, którą chciałbyś usłyszeć, a która dotyczy bezpośrednio Ciebie. Taka informacja jest najcenniejsza i najbardziej autentyczna w twojej sytuacji.
„Czy uważasz, że…?”
W niektórych sytuacjach masz tylko kilka chwil, aby zacząć rozmowę z kimś kogo podziwiasz i należy te chwile maksymalnie wykorzystać. Jedną z najskuteczniejszych strategii jest rozpoczęcie rozmowy od zwrotu: „Czy uważasz, że…” jest to wstęp pełen szacunku i zwraca uwagę, że zależy Ci na zdaniu osoby pytanej, a także dodatkowo pozwala poczuć się tej osobie ważną. W takiej sytuacji zdecydowanie łatwiej o uzyskanie interesującej Cię odpowiedzi.
Jak widać istnieją triki na rozpoczęcie rozmowy, które można wykorzystać niemalże w każdej towarzyskiej sytuacji, aby zjednać sobie interesującego nas rozmówcę. Nie sprawdzą się jednak w ogóle, gdy nie wyjdziemy „do ludzi” i będziemy stali w kącie podpierając ściany, skazując się tym samym na pozostanie niezauważonym.
A jakie są wasze ulubione i sprawdzone sposoby na rozpoczęcie rozmowy z kimś nieznajomym? Czy udało Wam się w jakiś spektakularny i skuteczny sposób przełamać nieśmiałość, aby poznać osobę, którą do tej pory podziwialiście tylko z daleka?
Dodaj komentarz