19 września 2017

Pokonaj „Lęk u dzieci” w książkowy sposób

Już niedługo, bo pod koniec września, będzie można nabyć cenny poradnik, który zawiera wskazówki dla rodziców na temat tego,  jak identyfikować objawy lęku u dzieci oraz jak sobie z nim radzić.

Zanim zdecydujecie się sięgnąć po pełne wydanie książki, spójrzcie jaką ma zawartość i czy sprawdzi się w waszym przypadku, jako uzupełnienie domowej biblioteczki.

Pomóż dziecku poradzić sobie z napadami lęku

Strach jest jedną z podstawowych i najbardziej potrzebnych emocji. Czasem jednak typowe dziecięce obawy przeradzają się w ataki paniki, lęki społeczne albo zaburzenia obsesyjno-kompulsyjne, odbierając dziecku codzienną radość. I chociaż rodzice starają się pomóc, często nie wiedzą, jak to zrobić.

Książka jest adaptacją profesjonalnych programów terapeutycznych o potwierdzonej skuteczności, które opracowano w taki sposób, aby rodzice mogli samodzielnie nauczyć swoje dzieci konkretnych metod radzenia sobie z lękiem. Autorzy pokazują, jak powinno się reagować na ataki paniki u dziecka, oswajać je z trudnymi sytuacjami, rozwijać kompetencje społeczne czy pomagać w rozpoznawaniu nieuzasadnionych obaw.

Tytuł ten  łączy w sobie wiadomości teoretyczne – opatrzone przykładami i poradami dla rodziców – z praktycznymi ćwiczeniami do wspólnego wykonania. To doskonała pozycja dla rodziców, opiekunów i bliskich dzieci lękowych. Będzie też zajmować ważne miejsce na półkach psychoterapeutów, psychologów i pedagogów.

„Opisane tutaj strategie są dobrze znane i poparte znaczącym materiałem naukowym. Dla rodziców książka ta będzie zajmującą i łatwą w odbiorze lekturą, pełną ważnych pomysłów na to, jak najlepiej pomóc dzieciom”.

Cenne recenzje znanych specjalistów, które budują wiarę w skuteczność proponowanych metod:

dr Thomas H. Ollendick, wykładowca na wydziale psychologii Politechniki i Uniwersytetu Stanowego Wirginii

„Napisana z nadzieją, optymizmem i szacunkiem dla dziecięcych uczuć […], ta książka jest istotnym nowym źródłem informacji zarówno dla rodziców, jak i osób zawodowo pracujących z dziećmi. Autorzy jasno opisują, wyjaśniają i pokazują, jak pomóc dziecku w budowaniu niezbędnej odwagi i pewności siebie potrzebnej do tego, by stawić czoło kłopotliwym obawom i strachom. Ten doskonały poradnik pomoże zmienić na lepsze życie wielu dzieci zmagających się z bólem niepokoju i lęku”.

O autorach

dr Debra Whiting Alexander

Doktor Ronald M. Rapee jest wykładowcą na wydziale psychologii Uniwersytetu Macquarie (Macquarie University) w Sydney, w Australii, i dyrektorem tamtejszego Ośrodka Zdrowia Emocjonalnego (Centre for Emotional Health). Jeden z doradców tworzących Diagnostyczny i Statystyczny Podręcznik Zaburzeń Psychicznych oraz członek naukowej komisji doradczej szwajcarskich Badań Etiologicznych nad Przystosowaniem i Zdrowiem Psychicznym.

Doktor psychologii Ann Wignall jest starszym psychologiem klinicznym i dyrektorem dziecięcego wydziału zdrowia psychicznego w Służbie Zdrowia Północnego Sydney (Northern Sydney Health Service). Założyła Klinikę Lęków Dzieci i Młodzieży (Child and Adolescent Anxiety Clinic).

Doktor Susan H. Spence jest wykładowcą psychologii i rektorem na Uniwersytecie Griffitha (Griffith University) w Brisbane, w Australii. Autorka ponad stu książek i artykułów naukowych z dziedziny oceniania, prewencji i leczenia lęków oraz depresji u dzieci i młodzieży.

Doktor Vanessa Cobham pracuje w szkole psychologii przy Uniwersytecie Queensland (University of Queensland) oraz w Służbie Zdrowia Psychicznego Dzieci i Młodzieży Mater (Mater Child and Youth Mental Health Service) w Brisbane, w Australii.

Doktor Heidi Lyneham jest członkiem zespołu badawczego na wydziale psychologii Uniwersytetu Macquarie (Macquarie University) w Sydney, w Australii, oraz zastępcą dyrektora tamtejszego Ośrodka Zdrowia Emocjonalnego (Centre for Emotional Health).

Spis treści

To bardzo praktyczny podręcznik dla rodziców dzieci, które zmagają się z lękiem i nadmiernym zamartwianiem się. W przystępny sposób dostosowano w nim sprawdzone metody terapeutyczne, aby rodzice mogli samodzielnie zastosować je w pracy z własnym dzieckiem. W książce znalazło się bardzo dużo ćwiczeń (dla rodziców i dla dzieci) i materiałów pomocnych przy pracy:

    • Pomóż swojemu dziecku w stosowaniu „detektywistycznego myślenia”, aby umiało rozpoznać nieuzasadnione obawy
    • Naucz się reagować, gdy dziecko wpada w przerażenie
    • Zacznij stopniowo oswajać dziecko z trudnymi dla niego sytuacjami
    • Rozwijaj wraz z dzieckiem ważne umiejętności społeczne

Myślę, że będzie to idealny przewodnik dla wszystkich rodziców, którzy mierzą się z lękiem swoich dzieci i w realny sposób chcą im pomóc w tej trudnej walce.


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *