24 sierpnia 2015

Dlaczego osoby tworzące parę z długoletnim stażem zaczynają być do siebie podobne wizualnie?

Dziwiliście się czasami, widząc znajomych z długoletnim stażem w związku, że są oni do siebie podobni, nie tylko jeśli chodzi o styl ubierania i zachowania się, ale nawet, gdy mówimy o rysach twarzy? Poniżej znajdziecie rozwiązanie zagadki.

Badanie Roberta Zajonca i zespołu pokazało (1987), że ludzie, którzy żyli ze sobą ponad 25 lat mieli podobne rysy twarzy w ocenie postronnych świadków. Według badaczy jest to najprawdopodobniej spowodowane podobną dietą, środowiskiem życia, indywidualnymi preferencjami, a nawet empatią, jaką dzielisz z partnerem przez wszystkie wspólne lata życia.

W badaniu Zajonca wzięło udział 110 uczestników, którzy oceniali fotografie kobiet i mężczyzn (brali pod uwagę jedynie cechy twarzy) w pierwszym roku małżeństwa i tych samych par po 25 latach wspólnego życia. Ankietowani mieli także za zadanie połączyć odpowiednie osoby w pary. Lepsze wyniki zgodności uzyskiwano po analizie drugich zdjęć, co świadczy też o tym, że upodabniamy się do siebie w trakcie trwania związku, a nie tylko wybieramy podobnych do siebie partnerów.

Czym naukowcy tłumaczą występujące podobieństwo?

Wśród czynników determinujących podobieństwo znalazła się dieta, czynniki środowiskowe, takie jak słońce i jego wpływ na skórę, a także czynniki społeczno-ekonomiczne. Naukowcy wymieniają także, preferencje indywidualne odnośnie wyboru partnera, które mówią, że ludzie wybierają osoby podobne do siebie (niestety prawidłowość ta okazała się prawdziwa przy osobach z depresją, które wybierały partnerów z podobnym usposobieniem). Na szczęście nie jest to lubiana przez naukowców, jedna z prawdopodobnych przyczyn. Należy do niej natomiast empatia. Jest to teoria, która mówi, że ludzie, którzy ze sobą żyją, kopiują swoją mimikę. Z biegiem czasu, dzięki temu zabiegowi, ich rysy się do siebie upodabniają. Na przykład jeśli jeden z partnerów często uśmiecha się w określony sposób, drugi może to nieświadomie kopiować, przez co na ich twarzach powstaje podobna sieć zmarszczek i bruzd.

Naukowcy zbadali także czy podobni do siebie partnerzy są bardziej szczęśliwi, bowiem uważali, że potrafią oni lepiej ze sobą współodczuwać i współbrzmieć. Niestety test ten nie osiągnął statystycznej istotności, więc nie jest podstawą do tego, aby stwierdzić czy to prawda ,czy nie.

Wskazówka na przyszłość

Badanie Zajonca sugeruje jeszcze jedną (dość niepokojącą dla niektórych) sytuację. A mianowicie jeśli chcesz wiedzieć jak będzie wyglądał twój partner w przyszłości, spójrz na jego rodziców. Dla niektórych jest to naprawdę przerażająca wizja:)

Przypisy:

Zajonc, R.B., Adelmann, P.K., Murphy, S.T., & Niedenthal, P.M. (1987). Convergence in the physical appearance of spouses. Motivation and Emotion, 11(4), 335-346.


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *