Zapisuj i zdrowiej czyli „Terapia przez pisanie” – Jamesa Pennebakera i Joshui Smytha


    Od lat dyskutuje się nad skutecznością wykorzystywania w procesie psychoterapii różnego rodzaju form pisanych. Podczas pracy w gabinecie stosuję zróżnicowane formy ćwiczeń poznawczych z wykorzystaniem narzędzi kartka-ołówek. Jedną z nich są listy do osób znaczących. To dzięki nim otwiera się dotąd zamknięta przestrzeń i przywoływane są tematy, które nigdy mogły nie zostać poruszone w bezpośredniej relacji, a które obecnie rzutują na myśli, zachowanie i emocje Pacjentów.

   Z drugiej strony pojawiają się głosy, że stosowanie zapisów np. traumatycznych zdarzeń, może doprowadzić do ponownego zranienia. Zawsze staram się znaleźć złoty środek i dzięki temu pragnę polecić każdemu zainteresowanemu tą formą terapii, konkretną pozycję literacką, która wyszła nakładem Wydawnictwa Uniwersytetu Jagiellońskiego, pt. Terapia przez pisanie – James W. Pennebaker , Joshua M. Smyth.

Kliknij, aby przenieść się do księgarni WUJ

Jak pisanie wpływa na proces terapii?

   Według autorów i recenzentów książka opisuje uniwersalną metodę terapeutyczną, potwierdzoną badaniami.

   Twierdzą oni, że możliwość opowiedzenia o stresujących i przykrych wydarzeniach jest bardzo ważnym elementem procesu terapeutycznego. Takie założenie leży również u podstaw pisania ekspresywnego – autorskiej metody opierającej się na opisywaniu bolesnych doświadczeń przez 15-20 minut dziennie, w ciągu kolejnych dni. Jak potwierdzają badania, pisanie o problematycznych sytuacjach prowadzi do wyraźnej poprawy samopoczucia, zdrowia psychicznego i równowagi emocjonalnej, redukuje stres i pomaga w budowaniu relacji.

   Książka ta stanowi dokładny opis metody terapeutycznej, wraz ze wskazówkami, jak wykorzystać ją w praktyce – zarówno samodzielnie jak i podczas pracy z pacjentem. Zebrane informacje opatrzono licznymi przykładami, przedstawiono wyniki badań oraz przebieg eksperymentów prowadzonych przez ostatnie 30 lat. Proponowane rozwiązania sprawdzają się u osób z problemami psychologicznymi, doświadczających traumy lub narażonych na stres, a także mogą stanowić element terapii lęku, depresji czy zespołu stresu pourazowego.

   To doskonała pozycja dla specjalistów chcących poznać metodę pisania ekspresywnego – niezależnie od praktykowanego nurtu terapeutycznego. Dzięki przystępnemu i praktycznemu podejściu, opisaną w książce metodę może zastosować każdy, komu zależy na poprawie swojego samopoczucia i zdrowia psychicznego.

Co sądzą o książce i przedstawionej metodzie inni naukowcy?

„Terapia przez pisanie to wspaniałe połączenie intrygujących przykładów z aktualną wiedzą naukową. Autorzy stawiają arcyciekawą tezę, że możemy poprawić swój ogólny stan zdrowia i samopoczucie, pisząc o dręczących nas uczuciach i doświadczeniach. Książka jest lekka i motywująca, zawiera opisy przydatnych ćwiczeń i sugestie, które pomogą ci dojść do zdrowia”.

Dr Dena Rosenbloom

„Ogromna moc wyrażania emocji to jedno z najważniejszych odkryć, jakich dokonali psychologowie. Łącząc naukową precyzję z wiedzą praktyczną, autorzy książki w przystępny sposób przedstawiają wiele wnikliwych obserwacji. Warto pisać!”

Dr Shelley E. Taylor

„Fascynująca publikacja. Uczy, że pisanie wpływa pozytywnie na układ odpornościowy i może być skutecznym elementem terapii w przypadku traum, problemów psychologicznych oraz chronicznych chorób. Jeśli chcesz pobudzić swój mózg do myślenia, oczyścić umysł lub poradzić sobie z trudnymi doświadczeniami, zajrzyj do tej książki” .

Susan M. Pollak

O autorach:

James W. Pennebaker – twórca metody pisania ekspresywnego. Amerykański psycholog społeczny i wykładowca na Uniwersytecie Teksańskim w Austin. Prowadził liczne badania na temat związków pisania i języka ze zdrowiem fizycznym oraz psychicznym, i jest autorem kilkunastu artykułów poświęconych tej tematyce.

Joshua M. Smyth – specjalista w dziedzinie zdrowia behawioralnego, wykładowca na Uniwersytecie Pensylwanii. Autor licznych badań i eksperymentów dotyczących skuteczności pisania ekspresywnego i innych, innowacyjnych metod poprawy stanu zdrowia.

Książka zawiera nie tylko opisy przykładów zastosowania, ale także przedstawia źródło metody i potencjalne przeszkody jej stosowania. Autorzy skupili się w niej na następujących zagadnieniach:

  1. Znaczenie wyznań i tajemnic dla zdrowia psychicznego i fizycznego
  2. Korzyści płynące z ujawniania
  3. Powstanie i podstawowe założenia metody
  4. Pisanie ekspresywne w walce z przewlekłymi chorobami
  5. Pisanie ekspresywne w edukacji
  6. „Oczyszczenie myśli” przez pisanie
  7. Traumy z przeszłości a pisanie ekspresywne
  8. Zwierzenia i budowanie relacji z innymi
  9. Potencjalne przeszkody
  10. Możliwe zastosowania metody

 

Zdaję sobie sprawę, że wykorzystywanie metod pisanych wymaga od Klientów dodatkowego nakładu pracy, czasu i skupienia w trakcie procesu terapeutycznego, ale myślę, że warto, a jak macie wątpliwości, niech ta pozycja je rozwieje.

źródło opisów i okładki: Wydawnictwo Uniwersytetu Jagiellońskiego

 


O Psychonomia - Anna Jerzak

Psycholog, psychoterapeuta oraz specjalista komunikacji społecznej, pracuje indywidualnie z osobami dorosłymi w nurcie integrującym podejście psychodynamiczne, systemowe oraz poznawczo – behawioralne. Jest twórcą autorskiego bloga, gdzie dzieli się recenzjami książek oraz ciekawostkami, dotyczącymi psychoterapii oraz psychologii, opartymi na rzetelnych badaniach profesjonalistów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *