Zapisuj i zdrowiej czyli „Terapia przez pisanie” – Jamesa Pennebakera i Joshui Smytha


    Od lat dyskutuje się nad skutecznością wykorzystywania w procesie psychoterapii różnego rodzaju form pisanych. Podczas pracy w gabinecie stosuję zróżnicowane formy ćwiczeń poznawczych z wykorzystaniem narzędzi kartka-ołówek. Jedną z nich są listy do osób znaczących. To dzięki nim otwiera się dotąd zamknięta przestrzeń i przywoływane są tematy, które nigdy mogły nie zostać poruszone w bezpośredniej relacji, a które obecnie rzutują na myśli, zachowanie i emocje Pacjentów.

   Z drugiej strony pojawiają się głosy, że stosowanie zapisów np. traumatycznych zdarzeń, może doprowadzić do ponownego zranienia. Zawsze staram się znaleźć złoty środek i dzięki temu pragnę polecić każdemu zainteresowanemu tą formą terapii, konkretną pozycję literacką, która wyszła nakładem Wydawnictwa Uniwersytetu Jagiellońskiego, pt. Terapia przez pisanie – James W. Pennebaker , Joshua M. Smyth.

Kliknij, aby przenieść się do księgarni WUJ

Jak pisanie wpływa na proces terapii?

   Według autorów i recenzentów książka opisuje uniwersalną metodę terapeutyczną, potwierdzoną badaniami.

   Twierdzą oni, że możliwość opowiedzenia o stresujących i przykrych wydarzeniach jest bardzo ważnym elementem procesu terapeutycznego. Takie założenie leży również u podstaw pisania ekspresywnego – autorskiej metody opierającej się na opisywaniu bolesnych doświadczeń przez 15-20 minut dziennie, w ciągu kolejnych dni. Jak potwierdzają badania, pisanie o problematycznych sytuacjach prowadzi do wyraźnej poprawy samopoczucia, zdrowia psychicznego i równowagi emocjonalnej, redukuje stres i pomaga w budowaniu relacji.

   Książka ta stanowi dokładny opis metody terapeutycznej, wraz ze wskazówkami, jak wykorzystać ją w praktyce – zarówno samodzielnie jak i podczas pracy z pacjentem. Zebrane informacje opatrzono licznymi przykładami, przedstawiono wyniki badań oraz przebieg eksperymentów prowadzonych przez ostatnie 30 lat. Proponowane rozwiązania sprawdzają się u osób z problemami psychologicznymi, doświadczających traumy lub narażonych na stres, a także mogą stanowić element terapii lęku, depresji czy zespołu stresu pourazowego.

   To doskonała pozycja dla specjalistów chcących poznać metodę pisania ekspresywnego – niezależnie od praktykowanego nurtu terapeutycznego. Dzięki przystępnemu i praktycznemu podejściu, opisaną w książce metodę może zastosować każdy, komu zależy na poprawie swojego samopoczucia i zdrowia psychicznego.

Co sądzą o książce i przedstawionej metodzie inni naukowcy?

„Terapia przez pisanie to wspaniałe połączenie intrygujących przykładów z aktualną wiedzą naukową. Autorzy stawiają arcyciekawą tezę, że możemy poprawić swój ogólny stan zdrowia i samopoczucie, pisząc o dręczących nas uczuciach i doświadczeniach. Książka jest lekka i motywująca, zawiera opisy przydatnych ćwiczeń i sugestie, które pomogą ci dojść do zdrowia”.

Dr Dena Rosenbloom

„Ogromna moc wyrażania emocji to jedno z najważniejszych odkryć, jakich dokonali psychologowie. Łącząc naukową precyzję z wiedzą praktyczną, autorzy książki w przystępny sposób przedstawiają wiele wnikliwych obserwacji. Warto pisać!”

Dr Shelley E. Taylor

„Fascynująca publikacja. Uczy, że pisanie wpływa pozytywnie na układ odpornościowy i może być skutecznym elementem terapii w przypadku traum, problemów psychologicznych oraz chronicznych chorób. Jeśli chcesz pobudzić swój mózg do myślenia, oczyścić umysł lub poradzić sobie z trudnymi doświadczeniami, zajrzyj do tej książki” .

Susan M. Pollak

O autorach:

James W. Pennebaker – twórca metody pisania ekspresywnego. Amerykański psycholog społeczny i wykładowca na Uniwersytecie Teksańskim w Austin. Prowadził liczne badania na temat związków pisania i języka ze zdrowiem fizycznym oraz psychicznym, i jest autorem kilkunastu artykułów poświęconych tej tematyce.

Joshua M. Smyth – specjalista w dziedzinie zdrowia behawioralnego, wykładowca na Uniwersytecie Pensylwanii. Autor licznych badań i eksperymentów dotyczących skuteczności pisania ekspresywnego i innych, innowacyjnych metod poprawy stanu zdrowia.

Książka zawiera nie tylko opisy przykładów zastosowania, ale także przedstawia źródło metody i potencjalne przeszkody jej stosowania. Autorzy skupili się w niej na następujących zagadnieniach:

  1. Znaczenie wyznań i tajemnic dla zdrowia psychicznego i fizycznego
  2. Korzyści płynące z ujawniania
  3. Powstanie i podstawowe założenia metody
  4. Pisanie ekspresywne w walce z przewlekłymi chorobami
  5. Pisanie ekspresywne w edukacji
  6. „Oczyszczenie myśli” przez pisanie
  7. Traumy z przeszłości a pisanie ekspresywne
  8. Zwierzenia i budowanie relacji z innymi
  9. Potencjalne przeszkody
  10. Możliwe zastosowania metody

 

Zdaję sobie sprawę, że wykorzystywanie metod pisanych wymaga od Klientów dodatkowego nakładu pracy, czasu i skupienia w trakcie procesu terapeutycznego, ale myślę, że warto, a jak macie wątpliwości, niech ta pozycja je rozwieje.

źródło opisów i okładki: Wydawnictwo Uniwersytetu Jagiellońskiego

 


O Psychonomia - Anna Jerzak

Psycholog, psychoterapeuta oraz specjalista komunikacji społecznej, pracuje indywidualnie z osobami dorosłymi w nurcie integrującym podejście psychodynamiczne, systemowe oraz poznawczo – behawioralne. Jest twórcą autorskiego bloga, gdzie dzieli się recenzjami książek oraz ciekawostkami, dotyczącymi psychoterapii oraz psychologii, opartymi na rzetelnych badaniach profesjonalistów.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *