„Trickle down conformity” czyli co wysokość obcasów mówi o naszych społecznych aspiracjach?


Co wysokość obcasów mówi o naszych społecznych aspiracjach?

Brzmi ironicznie? Jak widać naukowcy, badający trendy społeczne, mogą znaleźć temat do analizy niemalże wszędzie. Profesor Kurt Gray i Jeff Galak zajęli się m.in. analizą kobiecych butów, a dokładnie tym, jak dzięki nim upodobnić się do danej warstwy społecznej. Zauważyli oni w swoich badaniach, że kobiety mają tendencję do kopiowania wysokości obcasów noszonych przez zamożne kobiety, a ignorowanie trendów rozpowszechnionych w biedniejszych warstwach społecznych. Przeprowadzając się do miast o wysokim statusie społecznym jak Los Angeles czy Nowy Jork obcasy automatycznie szły w górę, natomiast wyprowadzając się na prowincję z bogatszych miast, szpilki nie ulegały zmianie, bo służyły pokazaniu wyższego statusu przypisanego do bogatego miasta.

Trickle down conformity. Co wysokie obcasy mówią o naszych społecznych aspiracjach?

    Jest to zgodne z tzw. trendem „trickle down conformity, który mówi, że pomysły, w tym moda i trendy, mają tendencję od przechodzenia z górnych warstw społecznych do niższych. Jest to również zauważalne w środowisku kupców, którzy raczej inspirują się trendami z wybiegów i wprowadzają je do sieciówek, niż na odwrót.

   Poniżej znajdziecie ilustrację, która pokazuje średnią sprzedaż kobiecego obuwia w USA, uwzględniając wysokość obcasów.

Trickle down conformity

   Naukowcy są przekonani, że podobne zjawisko dotyczy mężczyzn (chociaż nie dokładnie wysokości obuwia ), szczególnie podczas zakupu ubrań, elektroniki i samochodów.

   Chociaż ludzie często bagatelizują modę i myślą o niej jako o czymś błahym to dla przypomnienia jest to branża warta około 1,7 tryliona dolarów , a dodatkowo niezaprzeczalnie odzież często pomaga nam wyrazić i zdefiniować siebie.

Trickle down conformity

 

 

 

*Badanie zostało opublikowane w czasopiśmie PLoS ONE  (maj, 2016): Jeff Galak , Kurt Gray, Igor Elbert, Nina Strohminger , Trickle-Down Preferences: Preferential Conformity to High Status Peers in Fashion Choices


O Psychonomia - Anna Jerzak

Psycholog, psychoterapeuta oraz specjalista komunikacji społecznej, pracuje indywidualnie z osobami dorosłymi w nurcie integrującym podejście psychodynamiczne, systemowe oraz poznawczo – behawioralne. Jest twórcą autorskiego bloga, gdzie dzieli się recenzjami książek oraz ciekawostkami, dotyczącymi psychoterapii oraz psychologii, opartymi na rzetelnych badaniach profesjonalistów.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *