Recenzja książki „Coaching w sytuacji kryzysu” oraz konkurs, czyli ostatnia odsłona „Letniego czytania z Psychonomią”.


Każdego z  nas w życiu nieraz dopadły kryzysy, mniejsze lub większe, rozwojowe czy chroniczne. Samo słowo kryzys może powodować ciarki na ciele, a co dopiero wygenerowanie od ręki sposobów na konstruktywne poradzenie sobie z trudnościami.

Pojęcie kryzysu, w różnej formie, od dawna zajmuje głowy psychologów i innych specjalistów. Pamiętajmy, że kryzys nie zawsze jest tak straszny „jak go malują”. Chociaż często nie wychodzimy z nich obronną ręką, to zawsze kończymy je bogatsi w bezcenne doświadczenie. Jeśli jednak nie macie już ochoty po omacku przechodzić przez kolejne trudne momenty, a nie zawsze macie szansę i ochotę na wizytę u przeszkolonego w temacie specjalisty, to możecie sięgnąć po samopomoc w postaci książki-przewodnika od Wydawnictwa Samo Sedno Edgard, pt. Coaching w sytuacji kryzysu”.

Źródło okładki: Wydawnictwo Samo Sedno Edgard

Niech nie zmyli Was tytuł. Książka ma wiele mocnych stron, bowiem w dużej części bazuje na wiedzy z neurobiologii, psychologii kryzysu, a przede wszystkim jest bogata w ćwiczenia, które trochę przypominają te używane przez psychologów poznawczo-behawioralnych. Autorki, Dominika Paradowska i Joanna Płuciennik, wprowadzają czytelnika w genezę kryzysu oraz tłumaczą trzy możliwe formy profesjonalnej pomocy w takich trudnych chwilach, w tym zupełnie nowe podejście, jakim jest coaching kryzysowy.

Według mnie najważniejszą różnicą w proponowanych formach pomocy jest to, że coaching wykorzystuje zasoby danej osoby do walki z trudnościami, a mniej czasu poświęca przyczynom i genezie kryzysu, czym z racji wykonywanego zawodu psychologa, zajmuję się osobiście. Co także ma swoje zalety, bowiem osoba, która odkrywa trudną dla siebie wiedzę, a pozostawiona z nią sama sobie, mogłaby nie poradzić sobie z jej przyswojeniem i „przetrawieniem”, w czym pomaga pomoc psychologiczna.

Wracając do zawartości poradnika, czytelnik bogaty w wiedzę teoretyczną będzie mógł stworzyć własny dziennik z ćwiczeniami i zadaniami, które przybliżą go do poradzenia sobie z trudnościami. Pamiętajcie jednak o zasadzie, że nie wystarczy zapełnić kartki papieru mądrymi treściami, najważniejszym etapem zmiany jest wcielenie ich w realne życie i działanie. Uważny czytelnik będzie miał czas na przyglądnięcie się, z czym tak naprawdę walczy i co mu utrudnia drogę wyjścia z impasu. Gdzie w tym wszystkim są jego emocje i jak może je wykorzystać w dalszych etapach walki z kryzysem, na których w kreatywny sposób będzie generował liczne rozwiązania. Te z kolei, gdy uda nam się wcielić w życie, pozwolą na radzenie sobie z niejedną trudną sytuacją w przyszłości.

Książka nie jest jednak pozbawiona drobnych mankamentów. Nie wszystkim bowiem będzie odpowiadał dość charakterystyczny styl wypowiedzi, jakim jest książka napisana, a także rzucający się w oczy uważnemu czytelnikowi, błąd merytoryczny mówiący o „zmianie o 360 stopni” 🙂

A TERAZ PORA NA KONKURS…

Jesteśmy prawie na półmetku tegorocznych wakacji, ale jeśli jeszcze ktoś ma ochotę na wzbogacenie letniej biblioteczki o kolejną rozwojową pozycję, to właśnie ma ku temu ostatnią szansę. Zapraszam wszystkich chętnych do wzięcia udziału w konkursie, który polega na udzieleniu odpowiedzi na pytanie:

Dlaczego właśnie do mnie powinna trafić książka od wydawnictwa Samo Sedno: „Coaching w sytuacji kryzysu”?

A także opublikowanie jej w dowolnej formie (komentarza, zdjęcia, filmu) pod postem konkursowym na Facebooku lub tutaj, na stronie www.psychonomia.pl. Konkurs rozpoczyna się dnia 24 lipca 2017 roku i trwa do dnia 31 lipca 2017, do godz. 12:00.

Spośród wszystkich zgłoszeń uczestników Konkursu, którzy spełnią warunki Regulaminu, wybiorę dwóch laureatów, do których powędrują wspomniane nagrody książkowe.

REGULAMIN KONKURSU_Letnie czytanie z Psychonomią_Część IV

Życzę powodzenia.

Wasza Psychonomia


O Psychonomia - Anna Jerzak

Psycholog, psychoterapeuta oraz specjalista komunikacji społecznej, pracuje indywidualnie z osobami dorosłymi w nurcie integrującym podejście psychodynamiczne, systemowe oraz poznawczo – behawioralne. Jest twórcą autorskiego bloga, gdzie dzieli się recenzjami książek oraz ciekawostkami, dotyczącymi psychoterapii oraz psychologii, opartymi na rzetelnych badaniach profesjonalistów.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *