Macho, romantyk, a może uśmiechnięty chłopiec? Sprawdźcie jakich mężczyzn preferują kobiety!


    W psychologii jest wiele badań, które dotyczą wywierania wpływu i badają znaczenie pierwszego wrażenia, jakie wywieramy na innych.  Jednym z nich jest nowe badanie Tracy i Beall, które udowadnia, że kobiety uważają za bardziej atrakcyjne takie wizerunki mężczyzn, gdzie jest on pokazany jako rozmarzony lub „buńczuczny”, a nie szczęśliwy. 

Macho, romantyk, a może uśmiechnięty chłopiec?  Sprawdźcie jakich mężczyzn preferują kobiety!

   Jak się okazuje, im mniej uśmiechnięty mężczyzna tym staje się on bardziej męski w oczach kobiet. Jest to zupełne przeciwieństwo, jeśli chodzi o odbiór kobiet przez mężczyzn.  Jak twierdzi Jessica Tracy, chociaż szczęśliwa twarz jest niezbędna do nawiązania przyjaznych interakcji społecznych, w tym także tych dotyczących pociągu seksualnego, niewiele jest badań, które rzeczywiście potwierdzają, że uśmiech jest atrakcyjny. Nie podlega jednak wątpliwościom, że kobiety i mężczyźni inaczej interpretują emocje, które kryją się za uśmiechem.

Jaki wizerunek mężczyzny preferują kobiety

   Powyższe wnioski pochodzą z badania, w którym wzięło udział ponad 1000 mężczyzn i kobiet. Oceniali oni atrakcyjność seksualną przedstawicieli płci przeciwnej, których wizerunek wyrażał różne emocje. Kobiety korzystnie oceniały wygląd mężczyzn, którzy wyglądali romantycznie lub byli zawstydzeni albo sprawiali wrażenie dumnych i potężnych. Najmniej atrakcyjni okazali się panowie, którzy się uśmiechali! Mężczyźni zupełnie inaczej oceniali atrakcyjność kobiet, bowiem dla nich najbardziej atrakcyjne kobiety właśnie uśmiechały się, a najmniej pociągające były dla nich kobiety dumne i pewne siebie.

   Alec Beall, który był drugim autorem badania, podkreśla, że badanie dotyczy pierwszego wrażenia. Nie pytano, czy pokazywana osoba jest idealnym kandydatem na żonę lub męża, a jedynie chciano sprawdzić atrakcyjność seksualną takiej osoby.

   Natomiast Jessica Tracy podsumowuje, że uzyskane wyniki są odzwierciedleniem tradycyjnych norm związanych z płcią i wartościami kulturowymi, które zrodziły się i są wzmacniane szczególnie w kulturach zachodnich.

   A dla Was jaka emocja wymalowana na twarzy obcej osoby jest najbardziej pociągająca podczas pierwszej oceny jej atrakcyjności?

Przypisy: Tracy, Jessica L.; Beall, Alec T Happy guys finish last: The impact of emotion expressions on sexual attraction. Emotion, Vol 11(6), Dec 2011, 1379-1387.

Anna Jerzak psycholog poznań


O Psychonomia - Anna Jerzak

Psycholog, psychoterapeuta oraz specjalista komunikacji społecznej, pracuje indywidualnie z osobami dorosłymi w nurcie integrującym podejście psychodynamiczne, systemowe oraz poznawczo – behawioralne. Jest twórcą autorskiego bloga, gdzie dzieli się recenzjami książek oraz ciekawostkami, dotyczącymi psychoterapii oraz psychologii, opartymi na rzetelnych badaniach profesjonalistów.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *