Lęk u dzieci. Poradnik z ćwiczeniami – PREMIERA już wkrótce!


Już niedługo, bo pod koniec września, będzie można nabyć cenny poradnik, który zawiera wskazówki dla rodziców na temat tego,  jak identyfikować objawy lęku u dzieci oraz jak sobie z nim radzić. Książka będzie miała oficjalną premierę 10.10.2017, a na stronie wydawnictwa Uniwersytetu Jagiellońskiego będzie dostępna już od 30.09.2017

Kliknij w okładkę, aby przenieść się do księgarni WUJ

Zanim zdecydujecie się sięgnąć po pełne wydanie książki, spójrzcie jaką ma zawartość i czy sprawdzi się w waszym przypadku, jako uzupełnienie domowej biblioteczki.

Pomóż dziecku poradzić sobie z napadami lęku

Strach jest jedną z podstawowych i najbardziej potrzebnych emocji. Czasem jednak typowe dziecięce obawy przeradzają się w ataki paniki, lęki społeczne albo zaburzenia obsesyjno-kompulsyjne, odbierając dziecku codzienną radość. I chociaż rodzice starają się pomóc, często nie wiedzą, jak to zrobić.

Książka jest adaptacją profesjonalnych programów terapeutycznych o potwierdzonej skuteczności, które opracowano w taki sposób, aby rodzice mogli samodzielnie nauczyć swoje dzieci konkretnych metod radzenia sobie z lękiem. Autorzy pokazują, jak powinno się reagować na ataki paniki u dziecka, oswajać je z trudnymi sytuacjami, rozwijać kompetencje społeczne czy pomagać w rozpoznawaniu nieuzasadnionych obaw.

Tytuł ten  łączy w sobie wiadomości teoretyczne – opatrzone przykładami i poradami dla rodziców – z praktycznymi ćwiczeniami do wspólnego wykonania. To doskonała pozycja dla rodziców, opiekunów i bliskich dzieci lękowych. Będzie też zajmować ważne miejsce na półkach psychoterapeutów, psychologów i pedagogów.

„Opisane tutaj strategie są dobrze znane i poparte znaczącym materiałem naukowym. Dla rodziców książka ta będzie zajmującą i łatwą w odbiorze lekturą, pełną ważnych pomysłów na to, jak najlepiej pomóc dzieciom”.

Cenne recenzje znanych specjalistów, które budują wiarę w skuteczność proponowanych metod:

dr Thomas H. Ollendick, wykładowca na wydziale psychologii Politechniki i Uniwersytetu Stanowego Wirginii

„Napisana z nadzieją, optymizmem i szacunkiem dla dziecięcych uczuć […], ta książka jest istotnym nowym źródłem informacji zarówno dla rodziców, jak i osób zawodowo pracujących z dziećmi. Autorzy jasno opisują, wyjaśniają i pokazują, jak pomóc dziecku w budowaniu niezbędnej odwagi i pewności siebie potrzebnej do tego, by stawić czoło kłopotliwym obawom i strachom. Ten doskonały poradnik pomoże zmienić na lepsze życie wielu dzieci zmagających się z bólem niepokoju i lęku”.

O autorach:

dr Debra Whiting Alexander

Doktor Ronald M. Rapee jest wykładowcą na wydziale psychologii Uniwersytetu Macquarie (Macquarie University) w Sydney, w Australii, i dyrektorem tamtejszego Ośrodka Zdrowia Emocjonalnego (Centre for Emotional Health). Jeden z doradców tworzących Diagnostyczny i Statystyczny Podręcznik Zaburzeń Psychicznych oraz członek naukowej komisji doradczej szwajcarskich Badań Etiologicznych nad Przystosowaniem i Zdrowiem Psychicznym.

Doktor psychologii Ann Wignall jest starszym psychologiem klinicznym i dyrektorem dziecięcego wydziału zdrowia psychicznego w Służbie Zdrowia Północnego Sydney (Northern Sydney Health Service). Założyła Klinikę Lęków Dzieci i Młodzieży (Child and Adolescent Anxiety Clinic).

Doktor Susan H. Spence jest wykładowcą psychologii i rektorem na Uniwersytecie Griffitha (Griffith University) w Brisbane, w Australii. Autorka ponad stu książek i artykułów naukowych z dziedziny oceniania, prewencji i leczenia lęków oraz depresji u dzieci i młodzieży.

Doktor Vanessa Cobham pracuje w szkole psychologii przy Uniwersytecie Queensland (University of Queensland) oraz w Służbie Zdrowia Psychicznego Dzieci i Młodzieży Mater (Mater Child and Youth Mental Health Service) w Brisbane, w Australii.

Doktor Heidi Lyneham jest członkiem zespołu badawczego na wydziale psychologii Uniwersytetu Macquarie (Macquarie University) w Sydney, w Australii, oraz zastępcą dyrektora tamtejszego Ośrodka Zdrowia Emocjonalnego (Centre for Emotional Health).

Krótki spis treści:

To bardzo praktyczny podręcznik dla rodziców dzieci, które zmagają się z lękiem i nadmiernym zamartwianiem się. W przystępny sposób dostosowano w nim sprawdzone metody terapeutyczne, aby rodzice mogli samodzielnie zastosować je w pracy z własnym dzieckiem. W książce znalazło się bardzo dużo ćwiczeń (dla rodziców i dla dzieci) i materiałów pomocnych przy pracy:

  • Pomóż swojemu dziecku w stosowaniu „detektywistycznego myślenia”, aby umiało rozpoznać nieuzasadnione obawy
  • Naucz się reagować, gdy dziecko wpada w przerażenie
  • Zacznij stopniowo oswajać dziecko z trudnymi dla niego sytuacjami
  • Rozwijaj wraz z dzieckiem ważne umiejętności społeczne

Myślę, że będzie to idealny przewodnik dla wszystkich rodziców, którzy mierzą się z lękiem swoich dzieci i w realny sposób chcą im pomóc w tej trudnej walce.

Źródło okładki i opisu: Wydawnictwo Uniwersytetu Jagiellońskiego

 

 


O Psychonomia - Anna Jerzak

Psycholog, psychoterapeuta oraz specjalista komunikacji społecznej, pracuje indywidualnie z osobami dorosłymi w nurcie integrującym podejście psychodynamiczne, systemowe oraz poznawczo – behawioralne. Jest twórcą autorskiego bloga, gdzie dzieli się recenzjami książek oraz ciekawostkami, dotyczącymi psychoterapii oraz psychologii, opartymi na rzetelnych badaniach profesjonalistów.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *