Jak sprawdzić, czy ktoś z Tobą flirtuje?


  Myślicie, że zjawisko flirtowania jest banalnie proste i zawsze wiemy, kiedy ktoś jest nami zainteresowany? Jak się okazało jest to bardziej skomplikowane niż nam się intuicyjnie wydaje. Bo czy wiecie, że można wyróżnić aż 5 różnych stylów flirtowania? Jak twierdzi ekspert w zakresie komunikacji doktor Jeffrey Hall możemy wyróżnić styl:

1. fizyczny,

2. tradycyjny,

3. szczery,

4. uprzejmy (miły),

5. zabawny

i każdy z nich charakteryzuje się pewnym zestawem zachowań.

   Prawdopodobnie najtrudniejszym do wychwycenia (także dla obiektu flirtu) jest tzw. styl uprzejmy, bowiem jest najbardziej powściągliwy i pełen szacunku. Osoba flirtująca często odchyla się do tyłu, aby tworzyć jeszcze więcej miejsca dla swojego rozmówcy. Dla większości ludzi jest to znak braku bliskości w relacji, a w tym przypadku jest to sposób flirtowania „uprzejmych podrywaczy”.

Jak sprawdzić, czy ktoś z Tobą flirtuje?

   Naukowcy zauważyli także, że jeśli chodzi o styl oparty na szczerości to charakteryzuje on osoby, które po ujawnieniu informacji o sobie, są także nastawione na koncentrowaniu uwagi na tym, co mówi ich rozmówca, a w trakcie krótkiej interakcji są uprzejmi i mniej nerwowi. Jeśli chodzi o kobiety, które „szczerze” flirtują to często są roześmiane i chętnie się uśmiechają, ale także często pokazywały swoje zainteresowanie przy pomocy „skromnego” spojrzenia.

   Styl tradycyjny, był bardzo charakterystyczny dla tych mężczyzn, którzy uważają, że to oni powinni zrobić pierwszy krok, a kobieta powinna pozostać bierna. Tym samym przyjmowali oni bardzo otwartą postawę ciała i byli skłonni do bezpośredniej interakcji. Zaobserwowano także kobiety, które flirtują w tzw. tradycyjny sposób, ale one robią to w mniej otwarty sposób, manipulując przede wszystkim dłońmi (pokazując swoje nadgarstki i otwarte dłonie), a także delikatnie „drażnią” swoim zachowaniem rozmówcę.

Myślicie, że zjawisko flirtowania jest banalnie proste i zawsze wiemy, kiedy ktoś jest nami zainteresowany? Jak się okazało jest to bardziej skomplikowane niż nam się intuicyjnie wydaje. Bo czy wiecie, że można wyróżnić aż 5 różnych stylów flirtowania?

   Dość zaskakujące wnioski pochodzą z obserwacji stylu fizycznego, który był najsłabiej zauważalny w testowej sytuacji. Wynika to z faktu, że jest ona oparta przede wszystkim na bezpośredniej rozmowie, w której takie osoby nie czują się najlepiej. Ich domeną jest pokazywanie zainteresowania seksualnego poprzez język ciała, a idealnym środowiskiem takiego zachowania są kawiarnie, nocne kluby i imprezy, a nie rozmowy w cztery oczy.

   Wnioski powstały na podstawie badania, w którym wzięło udział 51 heteroseksualnych par (osoby były dla siebie obce). Przez około 10-15 minut mogli się oni nawzajem zapoznać, także przy pomocy specjalnie przygotowanych kart z informacjami na temat rozmówcy. Zarówno proces poznawania jak i samej interakcji został sfilmowany, dzięki czemu Hall z zespołem zaobserwował aż 36 werbalnych i niewerbalnych zachowań mogących świadczyć o flirtowaniu, takich jak np. komplementy, zadawanie pytań i ujawnianie informacji o sobie, krzyżowanie nóg, nachylanie się do rozmówcy, zabawa przedmiotami, czy potakiwanie głową.

Jak sprawdzić, czy ktoś z Tobą flirtuje?

   Niezależnie od wyróżnionego stylu, jest jedna rzecz, która je łączy. Jak się okazuje większość ludzi flirtuje bardzo subtelnie. Co więcej, każdy robi to inaczej. Ponieważ flirt jest zróżnicowany i często stonowany, równie często pozostajemy nieświadomi, kiedy inni przesyłają nam sygnały, że są nami zainteresowani. Możliwe, że właśnie dlatego mamy do czynienia z tym, że strzała Amora tak często chybia celu

Przypisy: Jeffrey A. Hall, Chong Xing. The Verbal and Nonverbal Correlates of the Five Flirting Styles. Journal of Nonverbal Behavior, 2014.

 

Anna Jerzak psycholog poznań

 


O Psychonomia - Anna Jerzak

Psycholog, psychoterapeuta oraz specjalista komunikacji społecznej, pracuje indywidualnie z osobami dorosłymi w nurcie integrującym podejście psychodynamiczne, systemowe oraz poznawczo – behawioralne. Jest twórcą autorskiego bloga, gdzie dzieli się recenzjami książek oraz ciekawostkami, dotyczącymi psychoterapii oraz psychologii, opartymi na rzetelnych badaniach profesjonalistów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *