2 najlepsze strategie rodzicielskie, które pomagają wychować najszczęśliwsze dzieci.


   Badanie przedstawione w Instytucie Gospodarki, Handlu i Przemysłu w Japonii, które objęło zasięgiem 5 tys. osób, pokazało, że rodzice, którzy chcą wychować szczęśliwe dzieci, o wysokim poziomie moralności i dużej niezależności (także finansowej), powinni stosować 2 strategie:

– zapewniać dzieciom dużo pozytywnej uwagi,

– oraz stosować techniki wspomagające proces wychowawczy.

2 najlepsze strategie rodzicielskie, które pomagają wychować najszczęśliwsze dzieci.

Natomiast dzieci, tych rodziców, którzy łączyli surowe wychowanie z pozytywną uwagą, były mniej szczęśliwe niż ich rówieśnicy, ale osiągały bardzo wysokie wyniki w szkole i osiągały sukces finansowy. Najmniej bezpiecznie i szczęśliwie czuły się dzieci, które posiadały rodziców o bardzo ostrym, wręcz restrykcyjnym stylu wychowawczym. Natomiast pociechy, które miały niefrasobliwych rodziców, rzadko osiągały sukces finansowy i na skali szczęścia, czy poczucia bezpieczeństwa plasowały się zaraz za dziećmi surowych rodziców.

Badanie polegało na zadawaniu ludziom szeregu pytań dotyczących kwestii rodziców i dzieciństwa. Obejmowały one stwierdzenia typu:

„Moi rodzice darzyli mnie zaufaniem.”

„Czułem, że nikt się mną nie interesuje.”

2 najlepsze strategie rodzicielskie, które pomagają wychować najszczęśliwsze dzieci.

Dzięki uzyskanym wynikom, naukowcy wyróżnili aż 6 typów wychowania:

wspierający – średni lub wysoki poziom niezależności, wysoki poziom zaufania i zainteresowania dzieckiem, duża ilość wspólnie spędzanego czasu;

surowy – niski poziom niezależności, wiele zasad, dość wysoki poziom zaufania, ale też zainteresowania dzieckiem;

pobłażliwy – wysoki lub średni poziom zaufania, taka sama ilość wspólnie spędzonego czasu, praktycznie zero surowych wymagań;

niefrasobliwy (na luzie) – zero surowych wymagań, niski poziom zainteresowania dzieckiem podobnie jak ilość wspólnie spędzonego czasu, kilka reguł dotyczących zachowania;

szorstki – mało zainteresowania losami i zachowaniem dziecka, niski poziom niezależności i zaufania, bardzo ostry;

przeciętny – wszystkie czynniki są utrzymane na średnim poziomie.

2 najlepsze strategie rodzicielskie, które pomagają wychować najszczęśliwsze dzieci.

Jak widać zarówno brak zasad, jak i ich nadmiar nie prowadzą do wzrostu szczęścia naszych dzieci. Myślę, że bezstresowe wychowanie można tym samym włożyć między bajki. Liczy się wzajemne zaufanie, ale także stawianie granic, zarówno dla bezpieczeństwa samego dziecka jak i jego prawidłowego rozwoju społecznego i moralnego.

A jakie jest Wasze zdanie na ten temat?

 

Anna Jerzak psycholog poznań


O Psychonomia - Anna Jerzak

Psycholog, psychoterapeuta oraz specjalista komunikacji społecznej, pracuje indywidualnie z osobami dorosłymi w nurcie integrującym podejście psychodynamiczne, systemowe oraz poznawczo – behawioralne. Jest twórcą autorskiego bloga, gdzie dzieli się recenzjami książek oraz ciekawostkami, dotyczącymi psychoterapii oraz psychologii, opartymi na rzetelnych badaniach profesjonalistów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *